Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Čína přitahuje otěže: žádné iPhony na pracovišti, varuje státní zaměstnance

Jakub Fišer 07.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Vypadá to, že Čína se chce vymezit vůči „západním“ technologiím ještě o kus více. Nyní přistoupila ke kontroverznímu zákazu telefonů značky Apple pro státní a vládní zaměstnance. Pracovníci a úředníci si nesmí iPhony ani nosit do práce, pakliže je používají ve svém soukromém čase.

Kapitoly článku

Čína: iPhony do práce nenoste

O novém nařízení informoval list The Wall Street Journal, přičemž jej následně citovala také agentura Reuters. Podle té došlo zhruba minulý týden k upozornění nadřízených pracovníků na úřadech a v dalších státních institucích, aby poučili své podřízené, že si na pracoviště nesmí nosit telefony značky Apple.

Peking se údajně obává o kybernetickou bezpečnost země, vnímá americké a jiné „pro-západní“ produkty jako narušení bezpečnosti a neváhá je na svém trhu omezovat. Může jít také o snahu oslabit vliv západních výrobců na čínském trhu.

Právě Apple je totiž vedle skupiny BBK nejúspěšnějším výrobcem telefonů na čínském trhu. Dle čísel prodejů za rok 2022 Je první Vivo s 19,2% podílem na trhu, Apple je s 18 % druhý, pak Oppo (17,5 %) a Honor s 16,7 %. Pětici uzavírá Xiaomi s podílem 13,9 %.

Apple je tedy na čínském trhu v obklopení čínských značek. Není pochyb o tom, že čínská vláda by ráda vliv této značky omezila. Peking věří, že když bude postupně přistupovat k těmto omezením, zákazníci to dají znát v prodejích a příště si koupí mobilní telefon jiné značky.

Zdroj: Reuters, Wall Street Journal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud