Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Francie šlápla Applu do úsměvu: uprostřed trachtací kolem iPhonu 15 chce z trhu stáhnout iPhone 12

Jiří Palyza 15.09.2023
Zdroj: Thai Nguyen/Unsplash

Zatímco Apple se těší zájmu v souvislosti s čerstvým uvedením nové generace iPhonu 15, Francie se chystá stáhnout dřívější model 12 z trhu. Smartphony údajně vykazují vysokou míru škodlivého záření.

Kapitoly článku

Francouzský regulační úřad ANFR (Agence Nationale des Fréquences) zveřejnil vážné obavy z příliš vysoké úrovně elektromagnetického záření, kterou vykazuje tři roky starý model iPhonu 12.

Podle vlastních testů intenzita vyzařování údajně překračuje zákonem stanovené limity. Úřad dokonce zašel tak daleko, že společnosti Apple pohrozil stažením dotčených zařízení z trhu, pokud urychleně nepřijme nápravná opatření.

Prohlášení francouzského úřadu přišlo tento týden v úterý, tedy krátce před tím, než Apple v rámci své Keynote představil novou generaci svých zařízení iPhone 15.

iPhone 12: Francouzi hrozí stažením kvůli nadměrnému vyzařování

Rodina telefonů iPhone 12
Francie žádá po Applu rychlou nápravu, jinak hrozí stažením iPhonu 12 z trhu. Problém s údajně nadměrnou úrovní vyzařování může řešit aktualizace.
Zdroj: Daniel Romero/Unsplash

Šetření ANFR zahrnovalo celkem 141 telefonů, u nichž úřad testoval, kolik elektromagnetického záření absorbuje tělo uživatele. Měření ukázala, že v případě iPhonu 12 překračuje limity pro přímý kontakt s tělem, například při držení v ruce nebo nošení v kapse.

Namísto maximálně povolené hodnoty 4 W/kg technici francouzského úřadu naměřili 5,74 W/kg. ANFR bude situaci sledovat a pečlivě monitorovat případné aktualizace ze strany Applu.

Mohlo by vás zajímat

Je ale nutné poznamenat, že se jedná o hodnotu SAR, která se vztahuje na záření při nošení na těle nebo při styku s končetinami. Nejde o hodnotu SAR při držení zařízení u hlavy, například během telefonického hovoru. Ta je v pořádku.

Server BBC mezitím zveřejnil vyjádření výrobce: Apple kontrolní měření ANFR zpochybňuje a regulačnímu orgánu ve Francii poskytl vlastní laboratorní výsledky a hodnoty měření od třetích stran. Ukazují, že zařízení splňuje všechna příslušná pravidla. Apple také dodal, že iPhone 12 byl uznán jako vyhovující předpisům na celém světě.

Francouzský příklad by mohly následovat i další země

iPhone 12 ale splňoval i předpisy, které se týkají limitu 2 W/kg pro záření ve vzdálenosti do pěti milimetrů od těla. Tato úroveň vyzařování se týká situací, kdy uživatel telefon nosí například v bundě nebo tašce.

Uvidíme, jak společnost Apple na tvrzení ANFR zareaguje a zda podobné obavy z intenzity záření vysloví i jiné země.

Zdroj: BBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud