Zatímco některé podniky mají ideální předpoklady pro využití služeb veřejného cloudu, řadě jiných vyhovuje hybridní model, který kombinuje prvky veřejného cloudu se zabezpečením, přizpůsobitelností, nízkou latencí a možnostmi řízení, jaké nabízí jen privátní cloud.
Řada zavedených poskytovatelů cloudových služeb, jako jsou Amazon, Microsoft nebo Google, proto nabízí i hybridní cloudová řešení, aby jejich zákazníci mohli těžit z výhod veřejných cloudových služeb, ale současně měli možnost ukládat citlivá nebo kriticky důležitá data ve svém vlastním datovém centru.
Spolupráce mezi cloudy
Aby bylo možné volně přesouvat aplikace a data mezi různými prostředími, vznikl koncept otevřené hybridní cloudové architektury. Ta dává firmám možnost vyhodnotit více různých možností provozu svých aplikací a pak si svobodně a flexibilně zvolit správnou kombinaci veřejných a privátních cloudových služeb podle svých specifických potřeb a preferencí.
Jedním z řešení založených na otevřené hybridní cloudové architektuře je také ICDC Cloud Platform 2020 od IBA Group. Jedná se o předkonfigurované softwarové a hardwarové zařízení, poskytované na základě předplatného, určené pro umístění v podnikovém datovém centru, které poskytuje rychlý a bezpečný přístup k aplikacím a datům.
Předinstalovaný software umožňuje okamžité spouštění instancí aplikací ve veřejném nebo soukromém cloudu
„Otevřené hybridní platformy dávají společnostem možnost vyhodnotit více výpočetních modelů. Pak mohou svobodně a flexibilně integrovat správnou kombinaci veřejných a soukromých cloudových služeb podle svých specifických potřeb a preferencí.“ vysvětluje Pavel Shkilionak, Director, IBA Group Delivery Centers Development & Cloud Services.
Další výhody hybridního cloudu
Kromě flexibility při rozhodování o umístění aplikací a dat má hybridní cloud také řadu dalších výhod. Například je možné určit, kde se budou fyzicky nacházet uložená data, což je zvlášť důležité v regulovaných oborech.
Také lze dosáhnout významných úspor provozních výdajů, když se některé služby a infrastruktury přesunou z veřejného cloudu do vlastního datového centra – podle toho, kde je provoz nejvíce efektivní. Pokud je navíc architektura hybridního cloudu postavena na otevřených standardech, nehrozí ani tzv. „vendor lock-in“, tedy problematický přechod mezi různými dodavateli.