Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tak to tu ještě nebylo: soud Evropské unie vymáhá po Apple miliardový doplatek na dani

Jiří Palyza 16.11.2023
Zdroj: mishaalzahed/Unsplash

V soudním sporu s EU, který se táhne už několik let, hrozí firmě Apple dodatečná platba daně v celkové výši 14 miliard eur.

Kapitoly článku

Daňové řízení proti Apple bylo součástí postupu evropské komisařky pro hospodářskou soutěž, Margrethe Vestagerové, proti dohodám mezi nadnárodními společnostmi a zeměmi EU, které regulační orgány považují za projev nekalé státní podpory.

Apple složitému právnímu sporu čelí už od roku 2018. Jedná se o platby daní v regionu EU. Poté, kdy byla společnost nucena zaplatit Irsku 14,3 miliardy eur, ředitel Tim Cook reagoval velmi pobouřeně a celou věc označil za absolutní nesmysl.

Výrobce iPhonů se v celé věci odvolal a v minulém roce už to vypadalo, že výrobce z Cupertina soudní spor vyhraje. Rozhodnutí ale bylo předběžně zrušeno. Podle slov poradce nejvyššího evropského soudu bylo rozhodnutí ve prospěch Apple zatíženo právními chybami.

Mohlo by vás zajímat

Generální advokát Evropského soudního dvora nyní oznámil, že případ bude znovu otevřen. Zdůrazňuje, že dřívější rozhodnutí o zrušení povinnosti společnosti Apple uhradit daň v Irsku by mělo být "zrušeno" a případ by měl být vrácen soudu nižší instance k novému projednání.

Bude muset Apple zaplatit 14 miliard eur? EU chce případ znovu otevřít

Logo Apple na výkladní skříni obchodu
V boji proti daňovému doplatku ve výši 14 miliard eur byl Apple prozatím neúspěšný. Finální rozhodnutí soudu ale ještě nepadlo.
Zdroj: Laurenz Heymann/Unsplash

Ačkoli generální advokát nemá přímou pravomoc, jeho oznámení naznačuje, že by případ mohl být znovu přezkoumán. Je překvapivé, že společnost Apple se k tomuto vývoji zatím nevyjádřila.

Tento nejnovější zvrat opět vyvolává otázky ohledně daňových povinností společnosti Apple v EU a mohl by mít dalekosáhlé důsledky pro finanční situaci technologického giganta.

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud