Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Takto vypadá podvod na Instagramu: šmejdi slibují slávu, své peníze však už neuvidíte

Jakub Fišer 16.08.2023

Uspět na sociálních sítích je dnes částečně dílem píle a náhody algoritmů. Pokud ale toužíte po rychlém úspěchu a slávě, můžete se nechat zlákat podvodníky na sociálních sítích. My jsme na jedny takové narazili a přinášíme proto poměrně zajímavé svědectví o tom, jak se vás mohou pokusit okrást.

Kapitoly článku

Instagram plný podvodů 

Hlavní premisou je, abyste měli vlastní instagramový profil, na který byste se měli snažit získat co nejvíce sledujících. Může jít o cestovatelský profil, foodblog nebo třeba jen kanál pro všemožné tipy a triky, kupříkladu ze světa technologií.

Dříve či později si vaší existence mohou všimnout podvodníci, kteří na sociálních sítích (v našem případě na Instagramu) nabízí rychlé zvýšení sledujících a prakticky bleskové navýšení komunity a možností, komu dalšímu svůj obsah poskytovat.

Je důležité říct, že plno podobných projektů skutečně funguje a nabízí tímto způsobem navýšení sledujících. Mezi skutečnými se však nachází i podvodné stránky, které od vás shrábnou peníze a vám zbydou jen oči pro pláč.

Velmi podezřelý profil

Důrazně proto nedoporučujeme se do těchto aktivit pouštět. Celá komunikace s pravděpodobně podvodnou stránkou totiž vypadá dost podezřele. Nás přímo oslovil kanál food.brand.factory, který disponuje solidním počtem sledujících (v době psaní článku skoro 150 tisíc) a sdílí příspěvky cizích profilů s odkazem na sledování.

Trochu zvláštní je, že příspěvků vypálí za den klidně několik, tyto fotky však nezřídka mají i 1 nebo 2 lajky. Na profil se 150tisícovou komunitou je to poněkud bizarní nepoměr. Druhá zvláštnost spočívá v tom, že vy vlastně nemáte garantováno, jestli vám váš účet po zaplacení vyroste, přestože vás o tom podvodníci neustále přesvědčují v chatu.

Požadují i tisíce korun

A kolik požadují? Zdá se, že jde o rozvinutý byznys, mají totiž hned 4 tarify: bronzový, stříbrný, zlatý a VIP. Základní za 18 dolarů (asi 400 korun) údajně slibuje přitáhnout na váš profil až 4 tisíce sledujících. To samo o sobě zní podivně, když vám podvodníci nabízí pouze dva příběhy a jeden příspěvek.

Bez zajímavosti není ani hlavní a nejdražší tarif: VIP Package vyjde na 99 dolarů (2200 korun) a slibuje podporu, dokud nedosáhnete 50 tisíc sledujících. Podvodníci nabízí možnost platit přes PayPal, další platební služby jako Zelle nebo Venmo, anebo třeba i přes kryptoměny.

A nyní asi to nejdůležitější – nikoho neodrazujeme od toho, aby si trochu „přifoukl“ svůj instagramový profil. Dejte si ale pozor na tyto podezřelé stránky, u kterých lze těžko ověřit, jak fungují, a vážně hrozí, že za své peníze nedostanete odpovídající službu a ještě nemáte jak požádat o refundaci.

Zdroj: Autorský text, Instagram


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud