Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Už žádné hádání semaforů a mostů: usnadněte si vyplňování captchy jednou provždy

Jiří Palyza 15.09.2023
Zdroj: Janos Perian/Pixabay

Kdo by neznal často iritující klikací hádanky, pomocí kterých máte ověřit, že nejste robot, ale člověk. Někdy se captchy dokonce vymknou kontrole. Chrome má funkci, která by nám s tím mohla pomoci.

Kapitoly článku

Chcete jen v rychlosti mrknout na nějakou webovou stránku a najednou vás přibrzdí captcha. Existují různé formy, ale obrázkové hádanky jsou klasika. Zobrazí se několik obrazových polí a vy musíte správně určit, na kterých z nich jsou například semafory, dopravní značky nebo autobusy.

Často je to v pohodě, ale někdy webové stránky dokážou být s opakovanými požadavky na captchu otravné. Nová funkce prohlížeče Chrome si stanovila za úkol vám tuto činnost usnadnit.

Automatické potvrzování captchy

Nastavení Chrome ve verzi 117
Nová funkce prohlížeče Chrome se snaží vyhnout nutnosti captchu zadávat opakovaně.
Zdroj: Chrome

Captcha je zjednodušeně řečeno automatizovaný test, který má rozlišit lidského uživatele od robotického. Toto rozlišení nelze provozovatelům webových stránek vyčítat. Internet je plný robotického softwaru, který neustále skenuje obsah webových stránek, zkouší se přihlašovat pomocí vstupních polí anebo vyhledává a shromažďuje všemožné informace. Občas se ale divíme, proč captchou musejí uživatelé procházet opakovaně.

Mohlo by vás zajímat

Právě v těchto případech se může uplatnit nová funkce prohlížeče Chrome, která se nazývá "Automatické ověření".

Najdete ji v části "Nastavení/Ochrana soukromí a zabezpečení". V zobrazených možnostech se přesuňte zcela dolů a zvolte možnost "Nastavení webu".

Objeví se vám seznam možností "Nastavení webu", ve kterých se opět přesuňte až úplně dolů a rozbalte položku "Další nastavení obsahu".

Zde jako předposlední položku objevíte "Automatické ověření". Pokud tuto možnost aktivujete, browser bude používat privátní stavové tokeny. Tyto malé datové pakety si zapamatují, že je uživatelem člověk, nikoliv robot, a tuto skutečnost webovým stránkám dokazují.

Po jednorázovém vyřešení testu captcha se uloží token, který poté mohou načíst jiné webové stránky, a další řešení captchy už není potřeba. Pokud by vás k nové funkci zajímaly další podrobnosti, lze je najít v dokumentaci pro vývojáře, jejíž odkaz uvádíme na konci příspěvku.

Řešení pro jiné prohlížeče

Chrome je s možností automatického potvrzování captchy hodně vepředu. V ostatních prohlížečích tato možnost prozatím není k dispozici. Edge s ní chce experimentovat, ale pouze v mobilní aplikaci.

Mohlo by vás zajímat

Alternativou k vestavěné funkci prohlížeče je automatické řešení captchy pomocí vhodného rozšíření. To funguje ve všech běžných prohlížečích a příkladem může být například bezplatný nástroj Buster.

Uživatelé Firefoxu si musejí instalovat rozšíření kompatibilní s Mozillou, pro browsery postavené na Chromiu, jakými jsou Brave, Edge nebo Opera, si můžete vybrat z pluginů pro Chrome.

Zdroj: Chrome Developers, Buster


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud