Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Varování před novou aktualizací aplikace Outlook: přenáší do Microsoftu kupu uživatelských dat

Josef Mika 11.11.2023
Zdroj: Freepik/rawpixel.com

Microsoft vydal novou aktualizaci své poštovní aplikace Outlook, která pravděpodobně přeposílá mnoho dat svému výrobci.

Kapitoly článku

Nový Outlook od Microsoftu, který se zobrazuje jako doporučená aplikace v nabídce Start Windows, je označován jako inovativní novinka. Bližší pohled však odhaluje potenciální riziko: přístupové údaje IMAP a SMTP, stejně jako všechny e-maily, by mohly být přenášeny na servery Microsoftu, aniž by o to byl uživatel požádán, jak uvádí server Heise.de. Návrat k předchozím aplikacím je možný, ale vaše jednou sdílená data jsou už pod kontrolou Microsoftu.

Uživatelé se při instalaci nového Outlooku setkají s varováním, zejména při nastavování poštovních účtů, které nejsou hostovány společností Microsoft. Upozornění odkazuje na stránku podpory, která prozrazuje, že účty, které nejsou na serverech Microsoft, budou synchronizovány s cloudem společnosti Microsoft. To se týká celé řady účtů, včetně účtů Gmail, Yahoo, iCloud a IMAP. Jak přesně ale přenos dat funguje?

Microsoft Outlook: Microsoft získává přístup ke všem e-mailům a datům

MS Outlook
Nová aktualizace aplikace Microsoft Outlook skrývá některá bezpečnostní rizika.
Zdroj: Unsplash/Ed Hardie

Při nastavování účtů IMAP bylo zjištěno, že cílový server, přihlašovací jméno a heslo jsou přenášeny do Microsoftu. Přestože je přenos chráněn protokolem TLS, faktem zůstává, že v Redmondu mají plný přístup ke všem e-mailům a datům.

Problém se týká i těch, kteří přecházejí ze starého Outlooku na nový. Zatímco dříve nastavené účty IMAP se nepřenášejí, účet uložený ve Windows se přenáší automaticky. Při bližším zkoumání u účtů Google bylo použito ověřování pomocí OAuth2, které sice neznamená přímý přenos přístupových údajů, ale přesto vzbuzuje obavy o bezpečnost. 

Microsoft se zatím nevyjádřil

Outlook nový
Microsoft i v původním Outlooku láká uživatele na novou verzi.
Zdroj: Microsoft 365/Outlook

Microsoft zatím neodpověděl na žádost o komentář. Dokud nebudou k dispozici další informace, doporučujeme při testování nového Outlooku zvýšenou opatrnost. Možný přenos e-mailů a přístupových údajů by měl uživatele varovat.

Mohlo by vás zajímat

Nový Outlook od Microsoft skrývá rizika v oblasti ochrany údajů, zejména pokud jde o přenos přístupových údajů IMAP a SMTP a všech e-mailů na servery společnosti Microsoft. Uživatelé by se v současné době měli zdržet testování a vyčkat, až budou od Microsoftu k dispozici další informace a možná řešení.

Zdroj: heise.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud