Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Vyteklé baterie v dálkovém ovladači nebo kuchyňské váze? Vyvarujte se nejčastějších chyb a jak zlikvidovat následky

Jiří Palyza 26.09.2024
info ikonka
Zdroj: Roberto Sorin/Unsplash

Stále ještě existují zařízení a spotřebiče, kde se používají klasické jednorázové baterie. Mají ale jednu nepříjemnou vlastnost, se kterou jste se jistě už setkali: vytékající elektrolyt při hlubokém vybití. Znečistí kontakty a bateriový prostor. Navíc může proniknout i k elektronice uvnitř zařízení a poškodit ji. Jak odstranit následky?

Kapitoly článku

Dálkové ovladače, kapesní svítilny, kuchyňské či osobní váhy, přenosná rádia: stále existuje mnoho domácích spotřebičů, které ke svému provozu potřebují baterie a zpravidla se v jejich případech používají jednorázové typy. Je nepříjemné, když se vybijí, a obzvlášť nepříjemné, když z nich navíc vyteče elektrolyt.

K tomu dochází často v případech, kdy se zařízení delší dobu nepoužívá. Typickým případem mohou být různé svítící vánoční dekorace, anebo elektronické hračky, které se na nějakou dobu odloží.

Jakmile zjistíte, že baterie vytekla, měli byste být opatrní při manipulaci. Na několik věcí byste si měli dát obzvlášť pozor.

Baterie s vyteklým elektrolytem: přinejmenším v rukavicích

Vyteklé AA baterie
info ikonka
Zdroj: Bebat.be
Hluboce vybité baterie jsou pro mnohá citlivá zařízení velmi nepříjemné. Příkladem je třeba dálkový ovladač. A pokud vytečou, máme co napravovat.

Pokud ve spotřebiči dojde k vytečení baterie, není dobré se znečištěných míst dotýkat holýma rukama. Před manipulací s poškozeným článkem a čištěním doporučujeme použít jednorázové ochranné rukavice.

Existuje totiž riziko podráždění pokožky, nebo neočekávaných reakcí po kontaktu s chemickými látkami, kterými je baterie a její okolí znečištěno. Zvlášť nepříjemné je to v případě, pokud by se vám znečištění dostalo na sliznice, i když pravděpodobnost je malá.

Poté doporučujeme postupovat následujícím způsobem:

Vyjměte poškozené baterie z úložného prostoru.

Nejprve odstraňte zbytky elektrolytu ze všech míst, která jím byla znečištěna. Jde to například pomocí starého zubního kartáčku, případně dřevěnou špachtlí nebo starou nepoužívanou plastovou kartou. Pozor na mechanické poškození bateriové šachty, kontaktů nebo těla zařízení. Také opatrně, abyste při čištění neodtrhli napájecí vodiče, které jsou připojené ke kontaktům.

Odstraňte bílý prášek, který se vytvořil na kontaktech, případně znečistil zařízení, a zlikvidujte jej spolu s bateriemi.

Naneste trochu octa nebo čistícího prostředku s přídavkem octa na vatovou tyčinku (ideální je "uchošťour") a potřete znečištěná místa na zkorodovaných kontaktech.

Ocet či octový přípravek s elektrolytem reaguje a pomůže vám očistit kovové kontakty.

Mohlo by vás zajímat

Osušení kontaktu: použijte suchou vatovou tyčinku, vatu nebo malý kousek jemnější látky, namotaný na konec špejle.

Zbylý ocet (octový přípravek) či roztok elektrolytu s octem, který po čištění zůstal, můžete odstranit čistícím prostředkem s přísadou alkoholu. Opět například vatovou tyčinkou.

Očištěné kontakty a bateriovou šachtu ponechte důkladně oschnout. Poté už můžete vložit nové baterie.

Při čištění dbejte na to, aby ocet nebo čistící prostředek s jeho přísadou nevytékal do útrob spotřebiče. Zvlášť nebezpečné je, pokud by se tyto látky dostaly do styku s deskou plošných spojů. Pokud to konstrukce bateriové šachty umožňuje, ideální je kontakty vyjmout a očistit mimo prostor zařízení. Často to jde, kontakty bývají jen nasunuty do připravených lůžek a napruženy pro dobrý kontakt s baterií. Lze je tak vysunout spolu s vodičem.

Mohlo by vás zajímat

Úplně nejlepší je vytečení baterie zabránit

Vytečení baterie je možné zabránit různými způsoby. Pokud přijmete tato opatření, riziko můžete minimalizovat.

Vyjmutí baterií: ideální způsob, pokud elektroniku odkládáte na delší dobu. To je klasika například u vánočních dekorací. Vyjmutí baterií před uložením zařízení je sázka na jistotu.

Používejte vždy stejný typ baterie: to je případ spotřebičů, které se napájejí více bateriemi. Ideální stav je použít baterie ze stejného balení, kde máte jistotu, že jsou stejného typu a stáří. Naopak není dobré baterie míchat. Příklad: potřebujete pro zařízení čtyři AA články, dva použijete nové a doplníte to dvěma dalšími, které vyjmete z kuchyňské váhy, protože nebyly ještě úplně vybité. To pak může vést k rychlejšímu vybití hlavně těch použitých, a to s rizikem vytečení elektrolytu. Takže toto není dobré řešení.

Zdroj: Bebat
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme