Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: rychle se vám vybíjí baterie mobilu? Toto jsou časté příčiny – jak to můžete vyřešit?

Jiří Palyza 17.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud se baterie vašeho mobilu rychle vybíjí a vydrží jen několik hodin, je to nepříjemné. Často není na vině ztráta její kapacity stářím a její výměna nemusí být hned nutným řešením. Stačí prověřit pár nastavení a možná budete překvapeni rychlým zlepšením.

Kapitoly článku

Vybíjí se baterie vašeho smartphonu nezvykle rychle? Možných příčin může být hned několik. Existuje mnoho tipů, jak správně nabíjet: například byste baterii neměli nechat hloubkově vybít, a také byste měli smartphone odpojit od nabíječky, když je akumulátor nabitý.

Ale i když nabíjíte podle pravidel nejlepší praxe, nemusí to být nic platné ve chvíli, kdys se baterie během okamžiku opět vybije. A i ta největší powerbanka jen zachraňuje důsledek příčin, které nemusejí souviset se ztrátou kapacity a únavou akumulátoru.

Nechme pro tentokrát metody správného nabíjení stranou a pojďme se podívat na možné důvody, proč je baterie mobilu hned vybitá. Hlavní příčiny rychlého poklesu úrovně nabití bývají zpravidla tyto:

 • Aplikace: příliš mnoho spuštěných aplikací nebo "nesprávné" aplikace na pozadí baterii zbytečně vybíjejí.
 • Wi-Fi a vyhledávání sítí: když se se smartphonem pohybujete na různých místech, zařízení neustále skenuje dostupná připojení. To se také podílí na rychlejším vybíjení baterie.
 • Displej: k největším žroutům energie patří displej, respektive úroveň nastaveného jasu.
 • Oznámení a widgety: to jsou užitečné funkce, ale jen do určité míry. Pokud push oznámení spíš jen zavíráte, nevěnujete jim větší pozornost a widgety spíš ignorujete, je dobré tyto zloděje kapacity deaktivovat.
 • Teplotní podmínky: baterie jsou citlivé na okolní teplotu. Pokud je příliš horko, anebo naopak zima, má to znatelný vliv na jejich kapacitu, a tedy výdrž.
 • Používání reproduktoru a vibrace: jakákoliv další hardwarová zátěž, která není úplně nutná, baterii zbytečně vybíjí. Pokud se jí můžete vyhnout, udělejte to.

Aplikace vyčerpávají baterii: jak se podílejí na vybíjení smartphonu?

Smartphone s aplikacemi na domovské obrazovce
Častou příčinou rychlého vybíjení baterie jsou aplikace. Na pozadí mohou vykonávat činnosti, které odčerpávají energii. Může jít o aktualizace, kontroly a doručování oznámení, připojování na vzdálené servery, nebo synchronizace s cloudovým úložištěm.
Zdroj: Rami Al-zayat/Unsplash

Není žádným tajemstvím, že aplikace mohou běžet na pozadí a shromažďovat data. Kromě ochrany našich osobních údajů tím dostává zabrat i baterie. Pokud jsou aplikace neustále aktivní, odčerpají také svou porci energie, potřebnou k běhu.

 • K náruživým konzumentům energie z baterie patří aplikace Mapy Google, Fotky, ale také Facebook. Neustále pracují na pozadí, analyzují vaši polohu nebo se aktualizují – a výdrž baterie dostává zabrat.
   
 • V nastavení smartphonu, obvykle v položce nabídky Baterie, můžete zkontrolovat, které aplikace spotřebovávají enormní množství energie. Buď je rovnou odstraňte, nebo deaktivujte a omezte jejich činnost na pozadí.
   
 • Tip: pokud má aplikace, která se významnou měrou podílí na spotřebě baterie, možnost tmavého režimu, vyzkoušejte jej. Ušetříte energii tím, že obrazovka bude celkově tmavší, aniž byste museli obětovat kontrast.

Smartphony neustále vyhledávají sítě: skenování Wi-Fi jako zloděj energie

Symbol Wi-Fi na displeji mobilu
Neustále nastavené aktivní Wi-Fi na smartphonu je příjemné – zařízení se ihned připojí ke známým sítím. Na druhou stranu ale může jít o další zdroj zbytečného zatížení baterie. Je dobré Wi-Fi aktivovat pouze v okamžiku, kdy se skutečně chcete připojit.
Zdroj: Brett Jordan/Unsplash

I když nejste při pohybu na různých místech připojeni k Wi-Fi, ale máte ji ponechanou jako aktivní, smartphone neustále vyhledává dostupné sítě. To je opět náročné na spotřebu energie. Navíc aktivní Wi-Fi může skrývat bezpečnostní riziko.

 • Pokud se pohybujete v místech se slabým signálem, musí smartphone vynaložit více úsilí a neustále vyhledává vhodné připojení. Zejména na dálnicích nebo při jízdě vlakem hodně skenuje a spotřebovává energii z akumulátoru.
   
 • Pokud jste někde venku, Wi-Fi deaktivujte a nastavujte ji jako aktivní pouze tehdy, pokud se chcete připojit.
   
 • Pozor: pokud vaše zařízení neustále skenuje dostupnost Wi-Fi vhodných k připojení, mohou se v nejhorším případě dostat ke slovu i hackeři. Existují rizika útoku přes podvržené Wi-Fi hotspoty, které vedou k odcizení dat a ovládnutí zařízení.

Displej si z celkové kapacity baterie ukousne značnou porci

Jasný displej s živými barvami mají uživatelé rádi a je to samozřejmě praktické. Dnešní smartphony jsou vlastně jedna velká obrazovka a její napájení dává akumulátoru smartphonu také pěkně zabrat. Zkuste si upravit nastavení jasu, který je často na zbytečně vysoké úrovni intenzity.
 

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší volbou je v tomto případě automatické přizpůsobování jasu. Navíc displej lze mírně ztlumit i ručně, zejména ve tmě. V Nastavení a odpovídající sekci pro obrazovku najdete tlačítko pro automatický režim.

Často je displej i přesto zbytečně jasný a ruční zásah může být lepší. Pokud jste delší dobu na stejném místě, například pracujete u počítače v kanceláři, zkuste nejtmavší nastavení. Mohlo by to stačit a baterie vám poděkuje.

Doručovaná oznámení odebírají energii a často jsou zbytečná

Smartphone s oznámeními na domovské obrazovce
Doručovaná oznámení jsou příjemná a udržují vás v obraze. Nicméně jejich zasílání obsluhují aplikace, které neustále aktualizují svůj stav a hlídají, "co je nového". Opět další zdroj vyšší energetické zátěže.
Zdroj: Jonas Leupe/Unsplash

Oznámení, která se zobrazují na domovské obrazovce, jsou praktická. Patří k nim i náhledy zpráv z různých komunikátorů, které se starají o vaši průběžnou informovanost. Související funkce, běžící na pozadí, ale také odčerpávají energii. Totéž platí i pro widgety. I když bývají užitečné, musejí se neustále aktualizovat a i to odebírá energii.

 • Téměř každá aplikace by vám chtěla push oznámení posílat. Buď aby vás informovala o novinkách, nebo vás neustále udržovala v kontaktu. Mnoho aplikací ale používá push notifikace pouze k tomu, aby na sebe upozornily. Deaktivujte vše, co nepotřebujete.
   
 • V nastavení můžete povolit nebo zakázat oznámení pro každou aplikaci. Tuto praktickou funkci používejte pouze v případě, že ji opravdu potřebujete.
   
 • Widgety jsou často doplněny grafikou, přehledně zobrazují například počasí nebo kalendář včetně všech schůzek. I to však spotřebovává energii baterie a pokud ji chcete šetřit, měli byste se widgetům pokud možno vyhnout.

Baterie jsou citlivé na výkyvy teplot a extrémy jim nesvědčí

Nabíjení smartphonu v kavárně
Vypadá to jako velká pohoda, ovšem nikoliv pro baterii nabíjeného smartphonu. Zvlášť za sklem, přes které je smartphone vystaven přímému slunci, se jeho teplota může vyšplhat vysoko. Nesvědčí to ani jeho životnosti, ani nepřispívá k optimálnímu průběhu nabíjení.
Zdroj: Toa Heftiba/Unsplash

V baterii probíhají chemické procesy, které jsou ovlivňovány teplotou. Nadměrné teplo, ale ani nízké teploty jim rozhodně nesvědčí.

 • Za obzvlášť chladného počasí se baterie nenabíjí tak dobře, jako například v pokojové teplotě. Také dokáže uložit méně energie. To se projeví na nižší absorbované kapacitě a baterie se rychleji vybíjí.
   
 • Pokud je baterie příliš horká, také se rychle vybíjí. Proto je v létě obzvlášť důležité chránit mobilní telefon před přímým slunečním zářením – bez ohledu na teplotu, protože i displej je citlivý.
   
 • Tip: v zimě noste smartphone uložený blízko těla, abyste nevystavovali baterii zbytečně nízkým teplotám. V létě mějte mobilní telefon v ochranném krytu, abyste jej skryli před slunečními paprsky.

Reproduktor a vibrace: opatření pro úsporu energie

Všechny chytré telefony zpravidla mají režim úspory energie. Jeho aktivní používání je polovina úspěchu. Dalšími funkcemi, které vybíjejí baterii, jsou reproduktor a vibrační upozornění.

Mohlo by vás zajímat

 • Pokud můžete smartphone používat s vypnutým vyzváněním, ušetříte energii. Totéž platí i pro tóny kláves nebo jakékoliv další zvuky, které přehrávají aplikace.
   
 • Pokud se obejdete i bez vibrací, ať pro různá upozornění nebo hovory, i to vám může energii akumulátoru ušetřit.

A jedno doporučení na závěr: nic se nemá přehánět. Při nastavování opatření pro úsporu energie baterie se ujistěte, že můžete svůj mobil stále normálně používat. Všechny uvedené tipy si vyzkoušejte podle vlastního uvážení a zkuste najít zdravou rovnováhu mezi službami mobilu k vaší spokojenosti a úspory energie baterie pro co nejdelší výdrž.

Zdroj: Android Magazine, Samsung, Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme