Systém Windows je pro Microsoft najednou opět důležitý, o čemž svědčí i to, že Windows 10 nyní dostávají nástupce. Windows 11 přinášejí některé novinky, a také zvyšují hardwarové požadavky. Zatím je k dispozici předběžná verze a Microsoft musí do termínu uvolnění na nových oknech ještě zapracovat. Měly by být hotovy do konce roku 2021, ale jejich zavádění určitě přesáhne až do příštího roku.
Pokud nechcete čekat tak dlouho, můžete na Windows 11 přejít hned. Ale opatrně. Microsoft v těchto dnech začíná testovat Windows 11 v rámci programu Windows Insider. V něm budou k dispozici předběžné verze systému Windows 11. Nejsou kompletní, ani bez chyb, a proto byste je neměli používat v produkčním prostředí.
Windows Insider Program
Společnost Microsoft poskytuje zajímavé informace o další verzi systému Windows. Všechny downloady můžete získat prostřednictvím programu Windows Insider Program.
Předběžná kontrola hardwaru pro Windows 11
Zda je váš systém vhodný pro nasazení systému Windows 11 si můžete otestovat předem. | Zdroj: WhyNotWin11
Použití staršího počítače pro testování Windows 11 není špatný nápad. Hardware by ale neměl být příliš starý, Windows 11 přeci jen mají své hardwarové nároky. Je dobré si proto předem vyzkoušet, zda systém Windows 11 na zamýšleném systému vůbec poběží. Společnost Microsoft k tomuto účelu poskytovala nástroj Kontrola stavu počítače (Microsoft PC Health Check). Ten byl ale uživateli hodně kritizován, a proto jej výrobce prozatím stáhl a do podzimu zřejmě přepracuje. Další informace můžete získat pomocí open source nástroje WhyNotWin11.
WhyNotWin11 v2.2.4
Praktický freeware ukáže, zda je vaše PC kompatibilní s Windows 11.
Testovat Windows 11 už nyní
Systém Windows 11 můžete získat s předstihem prostřednictvím kanálu Dev Channel programu Windows Insider. | Zdroj: Windows 10/Nastavení
Díky programu Windows Insider můžete vývoj systému Windows 11 sledovat zblízka. Pokud se objeví něco nového, bude to po interních testech v Microsoftu nejprve distribuováno členům Insider programu. Chcete-li se stát jeho členem, musíte se zaregistrovat pomocí účtu Microsoft. Pak můžete zdarma testovat aktualizace, které jsou v jeho rámci uvolňovány. Tento postup nedoporučujeme provádět v produkčních systémech, protože verze Insider Windows jsou stále experimentální. Je také dobré si předem vytvořit kompletní zálohu systému, abyste se k ní mohli v případě chyby vrátit.
Aktualizace programu Insider se aktivují v nastavení systému Windows 10 v části »Aktualizace a zabezpečení«. Na levém postranním panelu najdete položku nabídky »Program Windows Insider«. Všimněte si, že jako člen programu Insider musíte společnosti Microsoft poskytnout telemetrické údaje v plném rozsahu. V »Nastavení programu Insider« uložte svůj účet Microsoft a vyberte příslušný kanál. Chcete-li se podívat na systém Windows 11, vyberte kanál »Dev Channel«. Po restartu by služba Windows Update měla zobrazit nejnovější sestavení pro vývojáře.