Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Znáte „ruskou Nokii“? Kupodivu jde o historicky nejprodávanější telefon na světě

Jakub Fišer 09.03.2024
Zdroj: Nokia / model 1100 press kit

Starší čtenáře asi nepřekvapí, že nejprodávanějším telefonem historie je tlačítková Nokia. Zvlášť s tím, jak finská značka z počátku milénia dominovala trhu s mobilními telefony. Tipnuli byste si ale, jaký telefon je do dnešních dní nejvíce prodávaný na světě?

Kapitoly článku

Nokia 1100 zářila hlavně v Rusku

Jmenuje se Nokia 1100 a jde tlačítkový „hloupý“ telefon představený v létě 2003. Mělo se jednat o základní model, dnes bychom řekli „nižší třídu“, s několika zásadními specifikacemi a kvalitním zpracováním. Přestože nabízel klasickou plastovou konstrukci, nechyběla alespoň částečná ochrana před prachem.

Někteří o tomto kousku hovoří jako o levnější variantě ikonické Nokie 3310, která dorazila o tři roky před ním. Aby také ne – model Nokia 1100 se prodával s cenou kolem 100 dolarů, tedy asi 2 400 korun.

Finský výrobce se však s tímto telefonem pokoušel vplout do povědomí zákazníků na slabých či rovnou rozvojových trzích. Konkrétně do Indie, Číny nebo třeba Ruska. Jako masový model s relativně nízkou cenou se mu podařilo zaujmout a během let 2003 až 2009 se prodával jako na běžícím páse. Prodeje slušně podpořilo i představení nástupnického modelu Nokia 1110 v roce 2005.

Mohlo by vás zajímat

Co další nejprodávanější telefony historie?

Telefonu Nokia 1100 se do dnešních dní prodalo něco málo přes 250 milionů kusů po celém světě – a to vlastně i přesto, že nebyl k dispozici úplně všude. Zmíněný model Nokia 1110 drží druhé místo, toho se prodalo přesně 250 milionů kusů.

Hned za ním se na nejvyšší příčku škrábe iPhone 6 a 6 Plus. Obou telefonů se v součtu prodalo 220 milionů kusů, moc velkou šanci na překonání legendární Nokia už nemají. V žebříčku 10 nejprodávanějších telefonů byste ale nalezli pouze dvě značky – a to pouze dvě již zmíněné – Nokii a Apple.

Zdroj: Nokia, Visual Capitalist


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud