Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nemáte ho v šuplíku? Starý nepoužívaný mobil z vás může udělat opravdové milionáře

Jakub Fišer 20.03.2023

V poslední době se ukazuje, že i skládací smartphony mohou fungovat svého druhu investičně. Vidět je to hlavně na případu prvního iPhonu z roku 2007. Ti, kteří se jej nezbavili hned po nákupu novější generace, nyní sklízí ovoce sladší než kdejaké jablko.

Kapitoly článku

První iPhone od společnosti Apple přišel na trh v roce 2007 za 599 dolarů (s DPH a připočtením inflace asi 16 500 Kč). Jednalo se o skutečnou revoluci – smartphone neměl klávesnici ani stylus, ovládal se prstem a operační systém na to byl dobře připraven.

Dnes je toto zařízení prakticky nepoužitelné, má obstarožní displej, titěrné rozměry a velmi špatný fotoaparát. Ani s výdrží to nebude po těch letech žádná sláva. Několik lidí však přišlo na to, že tento telefon může fungovat jako investiční produkt.

iPhone za milion

Na webové stránce RR Auction byl 16. března vydražen Apple iPhone první generace v originálním balení s igelitovou fólií (tu Apple dnes již nepoužívá – omezil se pouze na papírovou pečeť). Původně patřil bývalému zaměstnanci společnosti Apple. Ten si díky této relikvii minulosti přišel na 54 904 dolarů, tedy 1,23 milionu korun.

Zdaleka ale nejde o nejvyšší částku, za kterou byl iPhone 1. generace vydražen. V únoru letošního roku byl přes LCG Auctions vydražen stejný iPhone 8 GB z roku 2007, v originálním balení a s igelitovou pečetí za neuvěřitelných 63 356 dolarů, takže asi 1,42 milionu korun.

Investiční příležitost je to teoreticky i pro vás. Pokud máte doma první generaci iPhonu a už ho nepoužíváte (pochopitelně), možná byste neměli otálet a nabídnout ho sběrateli za podobnou cenu. Pravděpodobnost, že někdo z Česka má doma iPhone 1. generace, neotevřený, zabalený v igelitu je velmi nízká, ale proč to nezkusit.

Zdroj: WCCF Tech, RR Auction


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme