Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zoner zrychluje a dostává nové funkce a přehlednost

Pavel Trousil 21.09.2023
Zdroj: Screenshot Zoner Photo Studio, redakce

Grafický program Zoner Photo Studio X dostal aktualizaci po které se práce s ním podstatně zrychlí a jeho uživatelé také získají nové nástroje a funkce. Zpřehlednilo se také uživatelské rozhraní a díky podpoře 3D LUT lze výrazně změnit barevné podání fotky.

Kapitoly článku

Vývojáři programu pro úpravu a správu fotografií zapracovali na optimalizaci. Program tak ve větší míře používá všechna vlákna procesoru a dokáže také využít výkonnostní potenciál grafické karty. Zrychlení by se tak mělo projevit na starších i novějších počítačích. Například průměrný čas exportu fotografií se podle Zoneru zkrátil o polovinu. Úprava fotografií při stejné kvalitě náhledu je plynulejší.

Úprava barevných tónů

3D LUT je zkratka 3D Look Up Table, což je tabulka, která mapuje vstupní barvy na výstupní barvy. 3D LUT se používá pro profesionální korekci barev digitálních obrázků a videí. 3D LUT může být importován do mnoha programů, jako jsou Adobe Photoshop, DaVinci Resolve, Adobe Premiere Pro, FinalCut Pro, Adobe After Effects a další. 3D LUT umožňuje měnit barvu objektů, kontrast, jas a další parametry s vysokou přesností a efektivitou. 

Zoner Photo Studio X
Zoner Photo Studio podporuje 3D Look Up Table.
Zdroj: Screenshot Zoner Photo Studio, redakce

Nyní po aktualizaci 3D LUT podporuje i Zoner Photo Studio X. Tato funkce překonává možnosti obvyklých presetů a umožňuje výrazně změnit barevné podání fotky. Aplikace kreativních 3D LUT navíc nemění výchozí hodnoty jednotlivých parametrů, představuje tedy skvělý startovací bod pro další úpravu fotek.  

Nástrojová lišta a další funkce

Nová nástrojová lišta je dostupná ve všech modulech programu a sjednocuje navigaci a často používané nástroje tak, aby byly vždy dostupné blízko fotek. Tento nový panel je navíc kompletně uživatelsky přizpůsobitelný.
 

Zoner Photo Studio X
Nástrojovou a navigační lištu už v programu nenajdete vlevo nahoře. Vývojáři ji přesunuli nad miniatury fotek.
Zdroj: Screenshot Zoner Photo Studio, redakce

Paleta nástrojů použitelných v lokálních úpravách modulu Vyvolat se rozšířila. Nově je tak možné lokálně upravit vyvážení bílé, redukci šumu, polarizaci a řadu dalších parametrů. Uživatelé také nyní mohou snadno upravovat výchozí stav například expozičních hodnot nebo kterékoliv jiné sekce parametrů pro úpravu RAW. Lze také spravovat sady výchozích úprav pro různé fotoaparáty. Po aktualizaci se už nebudete muset zdržovat s opakovaným laděním jednotlivých parametrů pro každý RAW soubor zvlášť.

Zoner Photo Studio X
Vlevo je původní nabídka lokálních úprav před aktualizací, vpravo plná podpora většiny funkcí pro lokální úpravy.
Zdroj: Screenshot Zoner Photo Studio

Uživatelé stříhající videoklipy ocení nové plynulé ovládání rychlosti včetně možnosti couvání v čase a hromadnou práci s klíčovými snímky (keyframes). Podzimní aktualizace přináší efektivnější práci i v modulu Tisk. Tvůrci fotoknih a dalších fotopředmětů pak uvítají hlídání změn v použitých fotkách a automatické dohledání případných přesunů těchto fotek. 

Zdroj: Zoner


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme