Musk pomalu odstupuje z DOGE
Elon Musk prohlásil, že od května už nebude tak intenzivně pracovat v rámci DOGE, vládní sekce, jejímž cílem je starat se o efektivitu státní správy. Do jejího čela byl Musk jmenován poté, co se svého úřadu ujal znovuzvolený prezident Donald Trump.
Muskovy razantní škrty, které hned zkraje svého působení na své pozici miliardář provedl, vyvolaly po celé zemi četné nepokoje. Lidé poukazovali na riziko rušení mnoha organizací, razantní seškrtání financování jiných a ke slovu se přihlásilo i nemálo těch, kteří následkem rozhodování Elona Muska přišli o práci.
Mezitím vedení Tesly připravilo finanční výsledky za uplynulé období a pro Muska to nebylo nijak optimistické čtení. V telefonátu, který následoval, Musk uvedl, že od měsíce května bude záležitostmi souvisejícími s DOGE trávit už jen den či dva, a to po zbytek prezidentova funkčního období. Většinu svého času bude věnovat společnosti na výrobu elektromobilů. Ta z celého Muskova podnikatelského portfolia doposud patřila k nejvýnosnějším.
Tesla slábne – a s ní i Musk
Muskova pozice v DOGE je pod stále větším drobnohledem a investoři Tesly jej žádají, aby z tohoto kontroverzního postu odešel a raději se více věnoval Tesle. Automobilka prochází masívním propadem prodejů a vůbec tomu nepomáhá ani Trumpovo žonglování s úpravami cel.
Jako zvláštní poradce Trumpovy administrativy bylo Muskovo jmenování omezeno na 130 dnů. V deníku The Washington Post se stále častěji objevovaly zmínky o tom, že miliardářův vliv slábne a že z Bílého domu odejde.
Vztah Trumpa a Muska
Dokonce i prezident Trump se podle informací serveru Politico vyjádřil v tom smyslu, že Musk bude v rámci vládní administrativy zastávat v nadcházejících týdnech jakousi roli konzultanta.
Muskova role v DOGE vyústila v celonárodní protestní hnutí, nazvané Tesla Takedown. U prodejních prostor a nabíjecích stanic Tesly po celém světě se scházejí stále početnější skupiny lidí, kteří vyjadřují svou nespokojenost a rozhořčení nad škrty a chaosem ve vládě.
Musk připustil, že se v souvislosti s jeho působením v DOGE objevily negativní reakce. Vinu však svalil na blíže nedefinované skupiny lidí, kteří byli příjemci zbytečných nákladů a které se jeho sekce rozhodla eliminovat. Uvedl také, že tito lidé „zřejmě nepřiznají, že dostávají peníze podvodem“ a že jsou „zahrnování štědrostí, která s dobrým hospodařením nemá nic společného“.
Mnohá Muskova tvrzení, že se v rámci jeho činnosti v DOGE podařilo snížit objem plýtvání penězi a podvodů, byla vyvrácena. Zeď příjmů, jak je také činnost skupiny označována, podle deníku New York Times obsahovala řadu chyb. Zda se ovšem investorům splní jejich přání a Musk bude skutečně trávit méně času ve vládní administrativě, zůstává prozatím nezodpovězenou otázkou.
Sám podnikatel prohlásil, že ve své činnosti pro DOGE bude muset pokračovat po zbytek prezidentova funkčního období, a to aby se ujistil, že zastavené plýtvání penězi a podvody se nevrátí. Obává se, že by se tak stalo v případě, pokud by se k tomu objevila příležitost.
Zdroj: The Verge