Přejít k hlavnímu obsahu

Nikdy nevystavujte fotky klíčů na internetu: věděli jste proč?

Jiří Palyza 28.04.2025
Dívka se chlubí klíči na selfie fotce
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Někteří uživatelé už neví, co vše by na internetu sdíleli. Na různých sociálních sítích a platformách tak můžete objevit spoustu obrázků, které mají ryze soukromý charakter. To může představovat značné bezpečnostní riziko, a to zejména, pokud jsou na snímku zobrazené klíče.

Kapitoly článku

Riziko digitální stopy

Fotografie z výletu s týmovými kolegy, videa z grilování na zahradě, nebo koupající se děti u břehu moře: zveřejňovat na internetu soukromý obsah se může nepříjemně obrátit proti vám. Všechny tyto detaily o vás mohou mnohé prozradit a když k tomu ještě přidáte fotky, na kterých držíte v rukou klíče, sami sobě vytváříte nemalé bezpečnostní riziko.

Mohlo by vás zajímat

Vystavování fotek s klíči online: proč to rozhodně není dobrý nápad?

Dá se říci, že jde o téměř klasický motiv: chcete se na sociální síti pochlubit stěhováním do nového bytu nebo dokonce jeho koupí, tak se hrdě vyfotíte s detailním záběrem na klíče ve vašich rukou. Věděli jste ale, že taková fotografie může stačit k tomu, aby byl klíč zkopírován? Už v roce 2008 realizovala Kalifornská univerzita v San Diegu výzkumný projekt, jehož výsledkem byl software „SneaKey“.

Už tehdy dokázal vytvořit kopie snímků, a to i z dost nekvalitních fotek. To však bylo možné pouze u poměrně jednoduchých klíčů. Složitější zámkové mechanismy tímto způsobem obelstít nešlo. V dnešní době velmi kvalitních fotoaparátů v mobilních telefonech je však s pomocí správných nástrojů a znalostmi možné rychle vyrobit kopie klíčů i z fotografií.

Platební plastové karty
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zacházejte s klíči podobně, jako s platebními kartami

V mnoha případech totiž stačí obrys či stín klíče digitálně zkopírovat a případně vyretušovat pomocí vhodného softwaru, a poté jej vytisknout na 3D tiskárně.

Bezpečnostní experti proto doporučují, abyste se svými klíči zacházeli podobně jako s platebními údaji, které jsou uvedené na kreditní či debetní kartě. Nezáleží na tom, zda se jedná o klíče od kanceláře, domu či auta: detailní fotky klíčů jednoduše nikdy nezveřejňujte.

Ke zkopírování klíčů pomáhá nejen tvar jeho výřezů, ale také rozpoznatelné názvy značek, sériová čísla nebo různé zkratky a kódy, ze kterých lze usoudit, k jakému zamykacímu systému patří.

Mohlo by vás zajímat

Také je dobré myslet na to, že pokud máte při focení na svém smartphonu povolené sdílení polohy, do metadat fotografie se také ukládají zeměpisné souřadnice místa, kde byla fotka pořízena. Pokud se tedy hrdě vyfotíte s klíči v rukou u svého nového příbytku, můžete nechtíc také prozradit, kde to vlastně je.

Metadata (u fotografií označovaná EXIF) je proto dobré před zveřejněním na internetu odstraňovat. To platí obecně. Mnohé aplikace sice tvrdí, že pokud fotíte a zveřejňujete fotky jejich prostřednictvím, metadata mažou, ale pro jistotu je dobré se o to postarat samostatně. Metadata se dají odstranit například snímkem obrazovky: screenshot by je už obsahovat neměl.

Bezpečnostní komunita rovněž varuje, abyste v online prostředí neoznamovali svou delší nepřítomnost v místě bydliště: například odlet na dovolenou či pracovní pobyt v zahraničí. Zloději pak ani nepotřebují kopii klíčů, aby se pokusili vloupat do vašeho opuštěného bytu či domu.

Zdroj: Reader's Digest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme