Přejít k hlavnímu obsahu

Recenze: Motorola Edge 60 Fusion – designová hvězda střední třídy za bezkonkurenční cenu

Michal Bareš 07.04.2025

Řada Motorola Edge Fusion tradičně vybočuje z nudné nabídky telefonů střední třídy krásným designem tenkého těla se zády z veganské kůže a pokud si pospíšíte, tak i skvělým poměrem mezi výbavou a cenou.

Kapitoly článku

Letošní Motorola Edge 60 Fusion navazuje v tom nejlepším na minulé řady a je to stále telefon, za kterým se ohlédnou ženy i muži. Sympatie vyvolává nejen krásnými barevnými zády s měkkým a příjemným povrchem z umělé kůže, ale i velkým 6,7” P-OLED displejem a úžasně tenkým a lehkým tělem se zahnutými boky.

Výkonem běžné uživatele bez intenzivních herních požadavků nezklame a v rámci své cenové kategorie nabízí i velmi dobrý fotoaparát. Edge 60 Fusion je navíc jedním z mála telefonů, které stále podporují microSD karty. Aby toho nebylo málo, tak je teď při zahájení prodeje telefon dostupný za úžasnou cenu 7 500 Kč.

Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Motorola Edge 60 Fusion
Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Minimální rámečky okolo zahnutého displeje telefonu Motorola Edge 60 Fusion

Designové tenké tělo

Stejně jako u minulých generací zaujmou telefony Motorola Edge 60 Fusion na první pohled snad ještě víc zády než parádním 6,7” P-OLED displejem na přední straně. Záda jsou tradičně pokryta měkkou a na dotek příjemnou vrstvou tzv. “veganské kůže”, v případě testovaného telefonu tyrkysové, přesněji řečeno odstínu Pantone Amazonite. Podle našeho názoru je tato barva je atraktivní jak pro ženy, tak pro muže. Motorola Edge 60 Fusion se ale prodává i v konzervativnějším odstínu Pantone Slipstream, která se pohybuje mezi šedou, fialovou a tmavě modrou (barevný Pantone kód 20-0140 TPM).

Edge 60 Fusion díky nízké hmotnosti 179 gramů, tloušťce necelých osm milimetrů a zaobleným hranám skvěle padne do ruky a na dnešní poměry působí tento 6,7” telefon dojmem mnohem menšího telefonu. Výborné je i rovnoměrné vyvážení, díky kterému telefon nepřepadává z otevřené dlaně dopředu a ovládá se tak snadno i jednou rukou.

Mohlo by vás zajímat

Velký malý P-OLED

Díky displeji, který je zahnutý nejen z boků, ale i nahoře a dole, vypadá Edge 60 Fusion, jakoby jeho zobrazovací panel pokrýval celou přední stranu telefonu, rámečky jsou jen sotva patrné. Displej ale není zajímavý jen zaoblením do všech čtyř stran, oproti loňskému modelu Edge 50 Fusion (test najdete zde) má i vyšší rozlišení 2 712 x 1 220 bodů (446 ppi) a vyšší maximální jas. Výrobce udává maximální špičkový jas na úrovni 4 500 cd/m2, v praktickém provozu je obsah displeje krásně čitelný i na přímém slunci.

Pravda, loňský model Edge 50 Fusion měl displej se 144Hz obnovovací frekvencí a letošní má “jen” 120Hz frekvenci, ale to je u primárně neherního telefonu okem nezaznamenatelný rozdíl. 6,7” P-OLED displej pokrývá 100 % barevného prostoru DCI-P3 a v kombinaci s 10bitovými barvami a vysokým jasem je telefon vhodný i na sledování HDR obsahu. Při běžném používání je na displej krásný pohled a pokaždé, když vezmeme telefon do ruky a zapneme displej, tak jsme opět překvapeni, jak malý a lehký telefon může mít tak velký a krásný displej.

Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Díky zahnutému displeji i zádům se telefon Motorola Edge 60 Fusion skvěle drží v ruce
Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
32Mpx selfie kamera telefonu Motorola Edge 60 Fusion

Výkon a výbava

Motorola Edge 60 Fusion je sympatický telefon se špičkovým zpracováním a krásným displejem, ale z hlediska výkonu je to jen slabší střední třída. Není to ale nijak strašné, hlavně díky 12GB kapacitě RAM vykazuje Mediatek Dimensity 7300 v benchmarcích vysoký papírový výkon a ani při praktickém používání zaznamená lehké zpoždění reakcí pouze uživatelé zvyklí pravidelně používat vlajkové lodě.

Telefon nemá díky 12 GB RAM problém s multitaskingem mnoha oken a aplikací a odezva systému je většinou okamžitá a plynulá, občas ale máme pocit, že čekáme na instalaci aplikací pár sekund déle. To je ale tím, že běžně používáme telefony se Snapdragonem 8 Elite. 
 

Mohlo by vás zajímat

4nm procesor Mediatek Dimensity 7300, který najdete například v telefonech Xiaomi Poco X7 (test zde) nebo Motorola Edge 50 Neo (test zde) každopádně kombinuje velmi dobrý výkon s úsporným provozem a vykazuje v benchmarcích o něco vyšší výpočetní i herní výsledky Snapdragon 7 Gen2 loňského modelu Edge 50 Fusion. Ten dosáhl v PCMarku skóre 14 340 a v testu Geekbench Multi 2 652 bodů, zatímco Edge 60 Fusion má v PCMarku 15 555 a v Geekbenchi Multi 3 021 bodů. Z hlediska herních benchmarků řadí výsledky Edge 60 Fusion na úroveň nižší střední třídy. Běžné hry zvládá dobře, na provoz nejnáročnějších titulů určený není.

SoC Mediatek Dimensity 7300 používá moderní komunikační standardy Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.4, telefon pak podporuje kromě jedné fyzické SIM karty i druhou eSIM a dokonce umí pracovat i s microSD kartami. Samozřejmě nechybí podpora 5G sítí a NFC čip pro placení. Kromě microSD karty má telefon 256GB úložiště. Audiokonektor na tenkém těle nenajdeme a USB-C port přenáší data pouze standardem 2.0.

Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Telefon Motorola Edge 60 Fusion podporuje jako jeden z mála microSD karty
Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Telefon Motorola Edge 60 Fusion podporuje microSD karty

Vysoká odolnost

Trendem letošního roku je zvyšování certifikací odolnosti i u modelů střední třídy, výjimkou není ani Edge 60 Fusion. Výrobce garantuje u telefonu podporu nejen IP69, ale telefon splňuje i požadavky pro udělení vojenské specifikace MIL-STD-810H. Zařízení tedy přežije nejen dlouhý pobyt pod hladinou, ale i stříkající vodní proud, teplou koupel, pobyt v různém prostředí (nízká i vysoká teplota, vysoká vlhkost), ale i pád z 1,22m výšky. Povrch displeje navíc kryje ochranná vrstva Gorilla Glass 7i. Krátce řečeno, od takto subtilního telefonu bychom tak vysokou odolnost na pohled nečekali.

Lehkou výhradu máme i ke slibované softwarové podpoře ze strany výrobce na úrovni tří dalších velkých aktualizací operačního systému Android (do Androidu 18) a čtyř let bezpečnostních záplat. Ještě loni to možná stačilo, ale letos už většina značkových výrobců nabízí delší podporu.

Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Detal zadního fotoaparátu telefonu Motorola Edge 60 Fusion
Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Motorola Edge 60 Fusion má velmi dobrý hlavní 50Mpx snímač a ultraširokoúhlý fotoaparát, zbylé dva kroužky na zádech telefonu jsou jen pro okrasu

Fotoaparát jako minule

Levnější telefony mívají většinou slabší fotoaparát s nějakým omezením. V tomto případě to znamená, že telefon nemá dedikovaný teleobjektiv, ale dvojnásobné přiblížení je pouze výřezem z 50Mpx snímače a větší zoom je pak jen digitální.

Oproti loňskému modelu Edge 50 Fusion přibyly na zadní straně dva kroužky, ovšem fyzické snímače jsou tu stále jen dva. Nabídka snímačů je stejná jako u loňského modelu a skládá se z hlavního 50Mpx snímače a 13Mpx ultraširokoúhlésho snímače se 122° úhlem pohledu.

Hlavní 50Mpx snímač má podle specifikací stejný snímač Sony Lytia 700C s optickou stabilizací jako loňský model a stejně jako u něj jsme byli s kvalitou snímků velmi spokojeni, hlavně s ohledem na cenu. 12Mpx skládané snímky hlavního 50Mpx snímače jsou za denního světla dobře prokreslené, detailní a ostré. Stejně jako u předchůdce mají fotografie střízlivé barvy bez větších zásahů umělé inteligence. Večerní snímky opět, stejně jako u minulého modelu, vykazují lepší výsledky na ulicích zalitých světlem nočních lamp než při samotném stmívání. Večerní procházky po městě doprovází velmi dobré snímky, ale na noční focení bez přísvitu už fotoaparát nestačí a rychle se objevuje šum a slévání detailů.

Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Podvečerní fotografie z Motorola Edge 60 Fusion
Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční snímek z telefonu Motorola Edge 60 Fusion

Líbily se nám i snímky pořízené v interiérech a spokojeni jsme byli s dvojnásobným zoomem, větší než dvojnásobné zvětšení je pak spíše informativní, ale podle nás o něco kvalitnější než u loňského modelu. Druhý snímač je ultraširokoúhlý 13MPx senzor se 122° záběrem, který lze použít i pro snímání makrosnímků. Přední selfie kamera má dokonce 32Mpx rozlišení a s pixel binningem vyrábí velmi pěkné 8Mpx snímky. Jak hlavní, tak selfie kamera dokáže natáčet videa ve 4K (30 fps) i Full HD (60 fps) rozlišení.

Fotoaparát nám tedy u Motoroly Edge 60 Fusion velmi připomíná loňský model, což není vůbec špatné hodnocení. Kvalita snímků běžné uživatele nezklame a většinou jsou snímky vhodné i pro tisk. Na omezení narazíme v prostředí s velmi omezeným světlem a samozřejmě chybí výkonný zoom, jinak je ale fotoaparát Edge 60 Fusion velmi dobrý.

Motorola Edge 60 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
USB konektor a slot pro nanoSIM a microSD kartu telefonu Motorola Edge 60 Fusion

Výdrž na baterii a dobíjení

Telefon váží jen 179 gramů, ale přesto obsahuje 5 200mAh baterii, kterou lze dobíjet až 68 watty, ale nabíječku si musíte pořídit sami. V testu PCMark dosáhl telefon s displejem nastaveným na 200 cd/m2 a 60 Hz výdrže 15 hodin a 27 minut, což je velmi dobrý výsledek, který překonává loňský model. V praktickém provozu pak telefon bez problému zvládne i maximálně náročný den, běžným uživatelům snadno vydrží i dva dny. Plné dobití telefonu prostřednictvím naší referenční nabíječky zabralo 51 minut, za prvních 30 minut se baterie doplní na cca 70 procent. Bezdrátové dobíjení není možné, ale to je pochopitelné.

Technická data

Motorola Edge 60 Fusion


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7“ / 2 712 x 1 220 bodů / P-OLED / 120 Hz

CPU / GPU / RAM Mediatek Dimensity 7300 / 400 - 2 500 MHz / Mali-G615 MC2 / 12 GB

Výbava 1x nanoSIM (5G), eSIM (5G), Wi-Fi 6E, USB-C 2.0, BT 5.4, 50+13 / 32 Mpx, 5 200 mAh, NFC, IP69, MIL-STD-810H

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (222,6 GB) / ano / ano

PCMark 3.0 15 555 bodů / 15:27 h:m

3DMark WL / GeekBench 3 027 / 3 021 bodů

Operační systém Android 15

Rozměry a hmotnost 161 x 73 x 7,95 mm, 179 g

Cena 9 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme