Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle by vás nenapadlo: za vaši zdvořilost platí OpenAI majlant

Pavel Trousil 25.04.2025
AI
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Mnoho lidí už využívá ChatGPT téměř denně. Jeden „zlozvyk“ ale způsobuje, že to společnost OpenAI stojí až neuvěřitelné dodatečné náklady. Možná si to ani neuvědomujete, ale dopouštíte se toho také…

Kapitoly článku

Prosím a děkuji v ChatGPT

Určitě už jste si ChatGPT také vyzkoušeli nebo ho pravidelně používáte v každodenním životě. Konverzace s umělou inteligencí často probíhají tak nějak přirozeně a dalo by se říct, že až lidsky. Proto se mnoho uživatelů chová zdvořile a děkuje chatbotovi za poskytnuté odpovědi. Ale právě to je nákladné pro společnost OpenAI, která stojí za touto technologií. Každá reakce totiž něco stojí, protože je potřeba ji vyhodnotit jako každý jiný příkaz.

Mohlo by vás zajímat

Když oslovíte ChatGPT přátelským „prosím“ nebo na konci poděkujete, pravděpodobně nevědomky tak přispíváte k značným dodatečným nákladům. Podle generálního ředitele OpenAI Sama Altmana se tyto zdvořilostní fráze sčítají. Ve finále tak může jít až o několik desítek milionů dolarů dodatečných nákladů na elektřinu.

Poděkujete... a budete žít?

Každý uživatelský vstup – dokonce i zdvořilostní fráze – vyžaduje zpracování, které stojí výpočetní výkon a tím i energii. To zvyšuje provozní náklady a může mít negativní dopad na životní prostředí. Podle Altmana jsou to ale výdaje, které se vyplatí.

V obecném měřítku totiž přispívají k tomu, aby AI byla lidštější a přístupnější. Byť jen příjemnější pocit z diskuze s chatbotem totiž působí na uživatele pozitivně a tím pádem se plánuje k systému vracet. To v konečném důsledku může znamenat, že ve službě utratí i nějaké ty peníze – což je samozřejmě cíl.

Mohlo by vás zajímat

Touto poslední narážkou se Altman pravděpodobně odkazuje na často žertem zmiňované souvislosti mezi ChatGPT a fiktivním AI počítačovým systémem „Skynet“ z filmů o Terminátorovi. Ten chce zničit lidstvo – nicméně ChatGPT je velmi daleko od obecné umělé inteligence (AGI), která by k tomu teoreticky byla potřeba.

Kromě sci-fi scénáře, kdy vás AI ušetří, protože jste k ní byli zdvořilí, mohou být tyto zdvořilostní fráze patně výhodné i z jiných důvodů:

  • Zlepšená kvalita odpovědí: zdvořilé dotazy mohou vést k přesnějším a přívětivějším odpovědím.
  • Lidštější komunikace: díky zdvořilosti působí interakce přirozeněji a příjemněji.
  • Pozitivní uživatelská zkušenost: zdvořilé konverzace podporují důvěru a spokojenost uživatelů.

Zdroj: @sama / X, Quartz

Článek obsahuje prvky vygenerované AI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme