Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Muž odsouzen za hacknutí státního registru: chtěl fingovat vlastní smrt a vyhnout se výživnému

Pavel Trousil 25.08.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

V pozoruhodném případu kybernetického zločinu byl 39letý muž ze Somerset v Kentucky odsouzen k 81 měsícům ve federálním vězení za krádež identity a fingování vlastní smrti v systémech vládního registru. Podle tiskové zprávy amerického ministerstva spravedlnosti Jesse Kipf použil ukradené přihlašovací údaje k přístupu do Havajského systému registru úmrtí, aby se zaregistroval jako zesnulá osoba.

Motivem tohoto průniku bylo vyhnout se placení výživného na dítě. "V lednu 2023 Kipf získal přístup do Havajského systému registru úmrtí pomocí uživatelského jména a hesla lékaře žijícího v jiném státě a vytvořil 'případ' své vlastní smrti," uvádí tisková zpráva amerického ministerstva spravedlnosti. "Kipf poté vyplnil pracovní list úmrtního listu státu Havaj, přiřadil se jako lékařský certifikátor případu a potvrdil svou smrt pomocí digitálního podpisu lékaře."

Tento čin vedl k tomu, že se muž objevil jako zesnulý v databázích americké vlády, čímž efektivně anuloval své nesplacené závazky na výživném, což sám přiznal jako hlavní motiv nelegálního přístupu.
 

Mohlo by vás zajímat

Kipf také získal přístup k soukromým firemním sítím a vládním systémům pomocí ukradených přihlašovacích údajů a následně nabízel prodej přístupu k těmto sítím na darkwebových trzích. Kromě toho použil falešné číslo sociálního zabezpečení k žádosti o kreditní nebo debetní účet u finanční instituce.

Michael E. Stansbury z FBI, který vedl vyšetřování, uvedl, že "tento obžalovaný, který hackl různé počítačové systémy a zlovolně kradl identitu jiných pro svůj osobní zisk, nyní zaplatí cenu," a dodal, že "oběti krádeže identity čelí celoživotnímu dopadu, a proto bude FBI stíhat každého, kdo je natolik pošetilý, že se zapojí do tohoto zbabělého chování."
 

Mohlo by vás zajímat

Celková škoda způsobená Kipfovými činy, včetně nezaplaceného výživného, se odhaduje na více než 195 750 dolarů. Muž musí odsedět 85 % trestu odnětí svobody uloženého soudcem amerického okresního soudu Robertem Wierem, což je 69 měsíců (více než 5,5 roku). Po propuštění bude tři roky pod dohledem.

Tento případ zdůrazňuje rostoucí sofistikovanost kybernetických zločinů a důležitost ochrany citlivých vládních systémů. Zároveň ukazuje, jak daleko jsou někteří jednotlivci ochotni zajít, aby se vyhnuli svým finančním a právním závazkům. Orgány činné v trestním řízení nadále zdůrazňují nutnost silných kybernetických bezpečnostních opatření a důsledného stíhání těch, kteří se pokoušejí manipulovat s vládními záznamy pro osobní prospěch.
Zdroj: Justice, Bleedingcomp


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme