Přejít k hlavnímu obsahu

Falešná láska přes internet okradla muže o 3,2 milionu. Zase šlo o „investice“

Jakub Fišer 19.08.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Chomutovští policisté řeší případ 51letého muže z Ústeckého kraje, který se nechal obalamutit podvodníky na internetu. V domnění, že potkal lásku svého života, naposílal útočníkům bezmála 3,2 milionu korun ve 100tisícových platbách. Další peníze už poslat odmítl. Přitom šlo opět o falešné investice.

Kapitoly článku

Podvodníci se vydávali za ženu

Poškozeného 51letého muže z Chomutovska na jaře kontaktoval přes sociální síť neznámý pachatel vydávající se za ženu, která má pocházet z Číny, avšak pracovat a žít v Londýně. Nejprve spolu komunikovali přes chat na Facebook Messengeru či WhatsAppu. Komunikace dle všeho probíhala příjemně, seznamovali se.

Následně se domluvili na tom, že si zavolají přes videohovor. Dle výpovědi poškozeného videohovor provedli hned několikrát. Muž uvedl, že žena mluvila anglicky, avšak se zvláštním přízvukem. Policisté se v této věci domnívají, že podvodníci využili nástroje umělé inteligence pro imitaci hlasu.

O něco později se údajná žena zmínila o svém zájmu – investování. „Žena mu tedy radila, jak postupovat a on si dle jejích rad postupně nainstaloval aplikace pro obchod s kryptoměnami a na základě jejích pokynů tam ze svého účtu převáděl peníze v eurech a dolarech,“ uvádí policie.

Peníze, české koruny
info ikonka
Zdroj: Miloslav Hamřík / Pixabay

Důvěřivý muž přišel o 3,2 milionu korun

Muž dle svých slov neměl povoleno peníze z investičního účtu vybírat. Pokud chtěl, musel zaplatit speciální poplatek, který se dle vložených peněz pohyboval vždy kolem 100 tisíc korun. „Částky, které muž na investice a ‚poplatky‘ posílal, většinou v přepočtu přesahovaly 100 tisíc korun, celkově převedl 36 plateb v souhrnné hodnotě bezmála 3,2 milionu korun,“ doplňují policisté.

Padesátník z Chomutovska se tak nechal napálit. Domníval se, že našel spřízněnou duši, díky které ještě zbohatne na investicích. Z ženy se vyklubali podvodníci a kvůli nim poškozený přišel o více jak 3 miliony korun.

Mohlo by vás zajímat

Doporučení od Policie ČR

Policisté na závěr přidávají několik důrazných doporučení:

  • Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
  • Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
  • Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
  • Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, přes sociální sítě nebo lákavou reklamou.
  • Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace, nebo informace o vašem bankovnictví.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

Zdroj: Policie ČR, Týdeník Policie


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme