Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejlepší alternativy Googlu: Tyto webové vyhledávače jsou mnohem lepší

Josef Mika 24.03.2023

Google je jasným lídrem na trhu vyhledávačů. Má to však svou cenu - všichni jsme díky tomu prokouknutí skrz naskrz. Pokud chcete přesné výsledky, aniž byste se stali obětí datové chobotnice, doporučíme vám čtyři alternativní vyhledávače.

Kapitoly článku

Pokud jde o vyhledávání na webu, Google je na počítačích i chytrých telefonech jasně napřed. Ale často to není proto, že je tak populární, ale jednoduše proto, že vyhledávač je na většině zařízení přednastaven a neexistují žádné známé alternativy. Nebo snad ano?

Ne to tak úplně pravda. Ke Googlu existují vynikající alternativy, které nabízejí řadu výhod. Díky tomu můžete vyhledávat zcela anonymně, vyhnout se otravným reklamám nebo dokonce sázet stromy. Ano, čtete správně. Prozkoumejte s námi nejlepší vyhledávače.

Startpage: Výsledky jako od Googlu – ale anonymně

startpage

Startpage: Je i není to Google. Zdroj: Startpage

Na rozdíl od jiných alternativních vyhledávačů se Startpage spoléhá na Google ale přesměruje váš dotaz na velkého poskytovatele anonymně. Má to tu výhodu, že získáte téměř stejně kvalitní výsledky, ale zůstanete zcela anonymní a ušetřeni otravných reklam a cookies.

Se Startpage se však musíte obejít bez speciálních funkcí, jako jsou tabulky nebo výsledky v mapách, protože ty jsou stále vyhrazeny pro Google a nelze je jednoduše využít.

Zatím také nejsou k dispozici ani výsledky „Kupte si“ ani mapa. Pokud ale hledáte anonymní vyhledávač se všemi myslitelnými vymoženostmi, se Startpage určitě najdete, co hledáte.

DuckDuckGo: Všechny myslitelné funkce

duckduckgo

DuckDuckGo: Alternativní vyhledávač spoléhá na více zdrojů vyhledávání. Bez Googlu. Zdroj: DuckDuckGo

Na rozdíl od samotného Google, neukládá DuckDuckGo vůbec žádná uživatelská data, ani historii vyhledávání, ani IP adresu, ani osobní údaje uživatele. DuckDuckGo naproti Startpage boduje samostatnými výsledky vyhledávání míst a nákupů.

Komfort vyhledávání je zde obecně o něco vyšší než u Startpage – pokud hledáte například restauraci, získáte obvyklou mapu jako od Googlu s telefonním číslem, adresou a otevírací dobou. Nicméně nezískáte žádné výsledky Google. DuckDuckGo spoléhá na mix různých zdrojů, včetně Wikipedie, Bing, Yahoo a vlastního webového prohledávače.

Ecosia: Vyhledávejte a sázejte stromy

ecosia

Ecosia: Vyledáváním údajně přispějete na dobrou věc. Zdroj: Ecosia

Zatím se o něm moc neví, ale rozhodně stojí za zmínku: Ecosia podporuje příjmy z reklamy dobrou věc.

Společnost podle svých slov od října 2014 věnuje 80 procent svých příjmů na zalesňování po celém světě. Stručně řečeno: pomocí vyhledávacích dotazů sázíte stromy. Díky vyhledávači už bylo údajně zasazeno přes 120 milionů.

Ale nejen ochrana lesů je velmi důležitá: I vaše soukromí je spolehlivě chráněno. Vyhledávací dotazy jsou šifrovány pomocí SSL, neukládají se a webové stránky, na které přistupuje, nejsou sledovány.

Kromě toho jsou webové stránky provozovány z hlediska produkce CO₂ neutrálně. Ecosia získává výsledky vyhledávání z vyhledávače Microsoft Bing, z hlediska pohodlí vyhledávání je na tom podobně jako Startpage.

Swisscows: vyhledávač bez datového apetitu

swisscows

Swisscows: Vyhledávání přátelské k rodinným uživatelů. Zdroj: Swisscows

Alternativní vyhledávač Swisscows ze Švýcarska také existuje již řadu let - vývojáři čas využili k vytvoření rozsáhlého, proprietárního vyhledávacího indexu. To Swisscows jasně odlišuje od Googlu, vyhledávač chce poskytovat přesnější výsledky.

Pornografický a sexuální obsah není ani součástí tohoto indexu, a proto jej nelze nalézt. Díky tomu je Swisscows přátelštější k rodinám než Google – dokonce i s funkcí Safe Search.

Kromě toho se neukládají žádná data o uživatelích, tedy není zde žádná historie vyhledávání. Služba se servery ve Švýcarsku se chce jasně odlišit od Googlu.

Závěr: Dostatečný výběr

Google má pověst vševědoucí bytosti, které lidé věří, že najde ty nejlepší výsledky. Jiní však tento vyhledávač používají jen z pohodlnosti. Existuje však spousta alternativ, které více respektují vaše soukromí a možná vás dokonce rychleji dovedou k hledané webové stránce. Stačí to zkusit - koneckonců to nic nestojí.

Zdroj: Startpage, DuckDuckGo, Ecosia, Swisscows


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud