Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: nízké teploty nesvědčí bateriím elektrokol – jak z nich i v chladných dnech vytěžit maximum

Jiří Palyza 06.11.2023
Zdroj: Himiway Bikes/Unsplash

Pokud patříte k elektro-cyklistům, kteří se ani v chladnějších podzimních dnech nechtějí vzdát svých projížděk, víte, že podobně jako i mnoho jiných typů ani baterie elektrokola nemá ráda chlad. Existují ale metody, kterými lze i přesto získat maximální dojezd.

Kapitoly článku

Pokud se baterie elektrokola v průběhu jízdy vybije, pomoci si můžete vlastní silou. V případě, kdy vám do cíle ještě zbývá dlouhá cesta, je to ale krajně nepříjemné. Jak můžete dojezd svého elektrokola ovlivnit?

Způsobů je několik. Pokud pomineme možnost, kdy při nákupu elektro-bicyklu sáhnete po modelu s vyšší kapacitou akumulátoru, na celkový dojezd má vliv celá řada dalších faktorů.

Patří k nim například efektivnější styl jízdy, který je šetrnější ke spotřebě elektrické energie, jízda s nižší úrovní asistence nebo volba vyššího převodu při šlapání. Ke zvýšení dojezdu ale také může přispět správné nastavení tlaku v pneumatikách a odložení zbytečné hmotnosti.

Elektrokolo: tipy pro maximalizaci dojezdu

Elektrokolo v parku
Zdroj: Gotrax/Unsplash

Zvolte nižší úroveň asistence

Nastavení intenzity asistence má přímý vliv na dojezd elektrokola. Čím vyšší je úroveň asistence, tedy čím méně vlastní energie při jízdě vynaložíte, tím více energie poskytne baterie. Pokud tedy chcete zvýšit dojezd, můžete zvolit nižší úroveň asistence nebo se dokonce obejít bez asistence a jezdit na elektrokole jako na normálním kole.

Nastavení rychlosti

Na dojezd elektrokola má vliv i rychlost. Čím je vyšší, tím více energie je potřeba k jejímu dosažení a udržení například při jízdě do mírného táhlého kopce. Svou roli sehrává i překonávání odporu vzduchu. Jízda v pomalejším tempu může pomoci zvýšit dojezd.

Výběr vhodného terénu

Elektrokolo na skále
Profil terénu se výrazně projeví na výdrži akumulátoru. Počítejte s tím, že dlouhé výšlapy dokáží udolat nejen vás, ale i baterii vašeho elektrokola.
Zdroj: Himiway Bikes/Unsplash

Jízda do kopce vyžaduje více energie a také snižuje celkový dojezd. Počítejte s tím, pokud se chystáte vypravit do kopcovitého terénu. Naopak jízdou z kopce můžete baterii dopřát odpočinek a u některých elektrokol dokonce nastavit režim rekuperace. Tedy zpětné dobití akumulátoru přeměnou kinetické energie v elektrickou. U elektrokol ale není tak efektivní, jako například v případě elektromobilů. Nicméně rekuperace dokáže zvýšit dojezd až o čtyři procenta.

Redukce hmotnosti

Nevozte zbytečnosti. Čím je hmotnost elektrokola vyšší, tím více energie je potřeba k jeho pohybu. Odstraněním zbytečné hmotnosti, například převážení těžkých věcí v brašnách na kole, lze také zvýšit dojezd.

Ideální tlak v pneumatikách

Elektrokolo
Měkčí pneumatiky lépe sedí v terénu, ale mají větší odpor a jsou náchylnější k poškození.
Zdroj: KBO Bike/Unsplash

Ideální tlak v pneumatikách je tak trochu alchymie. Každopádně je dobré se řídit doporučením výrobce a nastavit jej v rozmezí hodnot, které jsou uvedené na pláštích, případně v informacích o konkrétním typu. Obecně platí, že podhuštěné pneumatiky způsobují větší valivý odpor, a tím i vyšší spotřebu energie. Tlak volte také podle typu povrchu, na kterém budete nejvíce jezdit. Zatímco na pevném povrchu si můžete dovolit tlak vyšší, u nezpevněného povrchu by na přehuštěných pneumatikách mohlo hrozit vyšší riziko smyku. Nastavený tlak v pneumatice má také vliv na to, v jakých místech se vám bude sjíždět.

Péče o baterii

Pravidelná péče a údržba akumulátoru elektrokola může také přispět ke zvýšení dojezdu. Udržujte baterii v čistotě a suchu, a pravidelně ji dobíjejte, i když nejezdíte. Dobře udržovaná a skladovaná baterie nabídne lepší výkon, a tedy i dojezd.

Výměna za baterii s vyšší kapacitou

Dodatečná výměna akumulátoru za typ s vyšší kapacitou může také zvýšit celkový dojezd vašeho elektrokola. Ne všechny modely ale tuto možnost nabízejí. Raději ji konzultujte s výrobcem nebo specializovaným servisem.

Použití speciálních příslušenství

Existuje několik příslušenství, které se na celkovém dojezdu také mohou podílet. Jde například o speciální nosiče, které mají integrovanou přídavnou baterii. Dají se sehnat i solární nabíječky, které mohou baterii nabíjet v průběhu jízdy.

Mohlo by vás zajímat

Existují typy pro přímé nabíjení, které probíhá pomocí solárního panelu. Nevýhodou je větší rozměr nabíječky a limitací jsou také aktuální sluneční podmínky. Nebo můžete zvolit solární nabíječku s powerbankou. Ta je vhodná například pro cykloturistiku a všude tam, kde nemáte přístup k elektrickému připojení.

Opatření pro zimní provoz

Elektrokolo v horské krajině
Výlety na elektrokole vám dají spoustu radosti i v chladnějších dnech. Jen je potřeba myslet na to, že i jejich elektronika včetně akumulátorů pracuje ve ztížených podmínkách a vyžaduje svou péči.
Zdroj: Himiway Bikes/Unsplash

Dojezd elektrokola se může v zimních podmínkách snížit kvůli nízkým teplotám, které se promítají i do horšího výkonu akumulátoru. Chcete-li maximalizovat dojezd při zimních výletech, skladujte baterii při pokojové teplotě, udržujte ji v suchu a pravidelně nabíjejte. Vyhněte se také delším jízdám při extrémně nízkých teplotách, které snižují kapacitu baterie.

Zdroj: Bicyclink.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud