Svět prohlížečů opět čelí bezpečnostní hrozbě, kterou není dobré podceňovat. V reakci na znepokojivé výsledky výzkumu laboratoře Citizen Lab University of Toronto Google uvolnil rychlou aktualizaci pro Chrome. Také ocenil tým Apple Security Engineering and Architecture (SEAR), který bezpečnostní zranitelnost objevil a nahlásil.
Podobně reagovala i Mozilla a rovněž uvolnila aktualizace pro svůj prohlížeč Firefox a webového klienta Thunderbird.
Kritická zranitelnost s kódovým označením CVE-2023-4863 se skrývá v grafickém formátu WebP. Jde o úspornější formát, který mnoho provozovatelů a tvůrců webů používá ke zrychlení načítání obrázků na internetových stránkách, což v mnoha prohlížečích umožňuje rychlejší a plynulejší práci.
Kyberzločinci našli způsob, jak tuto zranitelnost zneužít. Provádějí to tvorbou zmanipulovaných webových stránek, které jim umožňují získat přístup k zařízením uživatelů. To v oblasti online bezpečnosti představuje vážnou hrozbu. Kromě internetových prohlížečů jsou touto zranitelností dotčeny i další programy, které je nanejvýš vhodné neprodleně aktualizovat:
- Google Chrome, verze pro Windows
- Mozilla Firefox
- Mozilla Thunderbird
- Microsoft Edge
- Brave Browser
- Waterfox
- 1Password for Mac
- Signal
- Honeyview
- Affinity
- Gimp
- Inkscape (zde ještě zranitelnost nebyla záplatována)
- LibreOffice
- Telegram
Bezpečnostní zranitelnost ve Firefoxu, Chrome a mnoha dalších programech: jak důležité záplaty nainstalujete
Abyste se před nově objevenou zranitelností formátu WebP ochránili, je nutné jednat okamžitě. Zkontrolujte stav aktualizací svého prohlížeče a pokud jsou dostupné nejnovější updaty, co nejdříve je instalujte. Není to nic složitého a zvládnete to snadno.
Například v případě nejrozšířenějšího prohlížeče Chrome to můžete udělat otevřením nabídky kliknutím na symbol tří svislých teček v pravém horním rohu. Zde zvolte položku "Nápověda/O aplikaci Google Chrome". Chrome zjistí informace o případné dostupnosti aktualizace a informuje vás o aktuálním stavu. Obdobným postupem to zjistíte i v případě Firefoxu a Edge.
Uvedenou chybou ale není dotčen pouze prohlížeč. Týká se i ostatních aplikací, které pracují s obrázkovým formátem WebP. Mimo jiné se to také týká e-mailového klienta Thunderbird, prohlížeče obrázků a grafických programů. Všechny tyto aplikace je také vhodné zkontrolovat a instalovat případné bezpečnostní záplaty.
Zdroj: The Register