Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Více než 100 milionů uživatelů pod drobnohledem: oblíbená sportovní aplikace všem prozradí, kde bydlíte

Josef Mika 13.06.2023

Pěkné počasí láká více lidí do přírody a ti, kteří běhají nebo jezdí na kole pravidelně, mají často nainstalovanou aplikaci Strava, do které zaznamenávají své trasy. Výzkumníkům se ale nyní podařilo zjistit prostřednictvím údajů ze Stravy adresy bydliště uživatelů.

Kapitoly článku

Fitness aplikace Strava má podle vlastních údajů více než 100 milionů uživatelů po celém světě. Sportovci ji mohou používat k záznamu běhu, jízdy na kole nebo i pěších túr. Již několik let existuje také takzvaná Heatmapa, pomocí které lze objevovat oblíbené trasy. Ta má fungovat zcela anonymně.

Ale právě tuto funkci nyní využili výzkumníci ze Státní univerzity v Severní Karolíně k nechtěnému zjišťování adres uživatelů Stravy. Přesný postup je popsán v dokumentu, který zveřejnily (viz odkaz ve zdrojích tohoto příspěvku).

Heatmapa Stravy prozrazuje bydliště

heatmap

Heatmapa v aplikaci Strava pracuje s anonymními daty, která však výzkumníci chytře zpracovali. Zdroj: Strava.com

Heatmapa Stravy ukazuje, kde lidé nejčastěji běhají a jezdí na kole. Pomocí několika triků však můžete zjistit i adresy bydliště mnoha uživatelů:

  • Výzkumníci shromažďovali po dobu více než jednoho měsíce veřejně dostupná data heatmap ze tří amerických států (Arkansas, Ohio, Severní Karolína).
  • Za tímto účelem pořídili asi půl milionu snímků obrazovky z poskytnuté mapy.
  • Poté na data aplikovali obrazovou analýzu a zjistili, kde uživatelé Stravy začínají a končí záznam své trasy.
  • S překrytím map z OpenStreetMap pak byli schopni v mnoha případech najít adresy s přesným číslem domu.
  • V posledním kroku přiřadili adresy k aktivním uživatelům prostřednictvím vyhledávací funkce Stravy, z níž lze vyčíst údaje o aktivitě s časovými razítky a vzdálenostmi uživatelů.
  • V tomto vyhledávání se objevují i uživatelé, kteří mají svůj účet na Stravě nastaven jako "Private".
  • Čím aktivnější uživatelé jsou a čím dál od sebe bydlí, tím přesněji sledování funguje. V hustě osídlených oblastech s mnoha trasami je naopak obtížnější jednotlivé uživatele pomocí uvedeného přístupu identifikovat.
  • Celkově výzkumníci dosáhli 37,5% úspěšnosti při sledování uživatelů až domů.

Nelíbí? Přijměte protiopatření

strava3

Uživatelé se musí sami odhlásit ze sdílení svých dat pro heatmapy a dále nastavit vzdálenost, po kterou se nebude zobrazovat trasa po startu a před cílem jejich aktivity- Zdroj: aplikace Strava

V aplikacích Strava je funkce tepelné mapy standardně aktivována. Pokud nechcete, aby se tam vaše vlastní trasy zobrazovaly, musíte funkci heatmap sami vypnout. To lze provést v "Privacy Controls" v části "Aggregated Data Usage".

Kromě toho můžete v aplikaci Strava nastavit určitou vzdálenost, která se u zaznamenaných tras nebude zobrazovat v aktivitách. To funguje také v "Privacy Controls" v části "Map Visibility". Zde doporučujeme nastavit maximální vzdálenost 1 600 metrů.

Zdroj: Strava.com, výzkumná zpráva North Carolina State University


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud