Starší Snapdragon a 4G
Telefon V50 Lite od čínské značky Vivo je k dispozici ve dvou verzích, a to 4G a 5G. Levnější verze 4G, kterou jsme testovali, pohání starší procesor Qualcomm Snapdragon 685, který ještě nepodporuje 5G sítě. Výkonnostně pro provoz telefonu stačí, i když žádný rychlík to není. Systém ale běží plynule a nějaké zacuknutí narazíte jen zřídka. Procesor je doplněný 8 GB paměti a k dispozici je 256GB úložiště.
Přední strana je celá vyplněna jasným rovným 6,77“ AMOLED displejem se zaoblenými rohy a je ohraničený opravdu tenkými kovovými rámečky. Rozlišení má 2392 x 108 bodů, frekvenci až 120H a maximální jas 1 800 nitů. Takže není problém na něm něco přečíst ani na slunci. Na cenovou kategorii není displeji co vytknout. Pokrývá 105 % NTSC, což odpovídá plnému DCI-P3 gamutu. Zaoblení rohy potěší uživatele, kteří nosí telefon v kapse.

A všichni ocení odolnost vůči stříkající vodě a prachu podle IP65. nabízí silnou ochranu proti vniknutí prachu a stříkající vodě. Podle Viva zařízení vydrží 12 hodin v dešti nebo 5 sekund ponoru do kapaliny. Když vám vypadne z kapsy, měl by to přežít bez úhony.

Běh na dlouhou trať
Kladnou stránkou smartphonu Vivo V50 Lite je především dlouhá výdrž na baterii. Tu Vivo označuje jako BlueVolt, je štíhlá, a přesto má kapacitou 6 500 mAh. Pro telefon tak není problém ne celý den zůstat v pohotovosti, ale celý den naplno pracovat. V testu PC Mark Work 3.0 battery mark se telefon zastavil až po 22 hodinách a 57 minutách. Má energie na rozdávání a může posloužit i jako powerbanka pro nabití dalších zařízení. Podporuje reverzní nabíjení. Oproti staršímu modelu V40 Lite narostla výdrž o 30 %.

Mohlo by vás zajímat
Test: Vivo V50 – třikrát 50 Mpx, větší výdrž a odolnost

A vybitá baterie se navíc rychle nabije. Model V50 Lite podporuje 90W nabíjení FlashCharge. Na 50 % kapacity ji dostanete už asi po 25 minutách, do plna pak ani ne za hodinu. Počítejte ale s tím, že nabíječka v dodávce není a běžnou nabíječkou telefon tak rychle nenabijete. Vivo slibuje, že baterie vydrží v dobré kondici 5 let. Podle výrobce si zachová více než 80 % kapacity i po 1 700 cyklech plného nabití. No tak uvidíme, zda to uživatelé po letech potvrdí.


Elegantní provedení, jeden fotoaparát
Zadní strana skutečně zaujme. Z rovné plochy vyčnívá pouze modul fotoaparátu Glow Ring. Testovali jsme spíše „dámskou“ variantu Phantasy Purple (fialovo-růžová?) se zajímavým lesklým vzorem. Komu by se růžová barva nelíbila, k dispozici je i černá varianta. V dodávce je průhledný kryt, ale ten je asi i škoda na telefon použít.




Na fotomodulu je tentokrát jen jeden fotoaparát se snímačem Sony IMX882 o rozlišení 50Mpx a s optikou se světelností f/1,79. Kromě něj je na modulu jen 2Mpx bokeh snímač pro zlepšení portrétních snímků. A nechybí zde pro tuto řadu typická technologie Aura Light pro přisvícení. Toto kruhové LED světlo se hodí především pro portrétní snímky protože rovnoměrněji přisvítí obličej než klasický blesk.






Při fotografování aplikace nabízí dvojnásobné zvětšení, kdy je použit výřez a maximálně se můžete dostat až na 10× digitální zoom. K dispozici je několik režimů, včetně nočního, superúplněk, nebo dokumenty. Při fotografování portrétů si můžete vybrat z mnoha zkrášlovacích a bokeh efektů.
Střídavá kvalita
Přes den většinou zachytíte fotoaparátem velmi pěkné snímky i portréty s dostatkem detailů. Večer a v noci zázraky nečekejte, ale na danou cenovou kategorii nejsou výsledky špatné. Aparát nemá optickou stabilizaci. Večerním snímkům většinou chybí ostrost a dynamický rozsah je malý. Při hodně slabém osvětlení mají fotografie velký šum. Přesto se zadaří udělat hezkou fotografii, ale leckdy je potřeba to zkusit vícekrát.




Počítejte také s tím, že zpracování nočních snímků trvá poměrně dlouho. Procesor patrně nestíhá a pak je prodleva mezi snímky až několik sekund. Takže s rychlou sérií snímků nepočítejte. S tím je ale samozřejmě nutné v dané cenové kategorii počítat. Ukázkové snímky v plném rozlišení najdete ZDE.




Další výbava a cena
Kromě zadního fotoaparátu má Vivo V50 Lite samozřejmě i přední kameru s rozlišením 32Mpx, (f/2,45). I když světlo Aura Light na zadní straně vypadá trochu jako snímač otisků prstů, ten je klasicky umístěn dole v displeji. Jde o optickou čtečku, která je rychlá a spolehlivá.


Co se týká stereozvuku z reproduktorů, ten je dostatečně hlasitý. Nechybí technologie Wi-Fi, GPS, NFC, LTE a USB-C konektor. Použít lze dvě SIM karty. Základem telefonu je Funtouch OS, tedy mírně upravený Android 15 ve kterém není moc zbytečností. Vivo slibuje 5 let aktualizací a 5 bezpečnostních záplat, což je velmi dobrá nabídka. Momentálně jen několik značek a modelů nabízí víc.




Doporučená cena 4G verze je 6 299 Kč, ale pořídíte i levněji. Pro hráče nebo náročné fotografy to telefon není, ale je to model vhodný pro uživatele, kteří potřebují elegantní telefon s dlouhou výdrží a slušnými snímky. Vzhledově rozhodně nezapadne.
Technická data
Vivo V50 Lite
Chip známka
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 6,77“ / 2392 × 1080 bodů /AMOLED/120 Hz |
CPU / GPU / RAM | Snapdragon 685 / Adreno 610 / 8 GB |
Výbava | 2× 4G, Wi-Fi, USB-C (2.0), BT, NFC, 50 / 32 Mpx, 6 500 mAh, IP65 |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 / ne / ano |
Výdrž na baterii / dobíjení | 22:57 h:m / 1:05 h:m |
PCMark 3.0 / GFX Bench | 7 456 bodů / 5,5 fps |
3DMark WL / GeekBench | 660 bodů (3,95 fps) / 464 bodů |
Operační systém | Operační systém |
Rozměry a hmotnost | 164 × 76 × 7,8 mm, 196 g |
Cena | 6 299 Kč |
Mohlo by vás zajímat
Test: Vivo X200 Pro – když se fotomobil potká s výkonem
