Přejít k hlavnímu obsahu

Nová finta podvodníků: Vyhráli jste!

Pavel Trousil 02.05.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Něco vyhrát, potěší asi každého. Zvláště když mu tuto radostnou zprávu oznámí nějaký kamarád nebo známý přes zprávu. Pokud vám podobná zpráva dorazí, nejprve zbystřete, než se začnete radovat. Podvodníci vám totiž mohou radost pěkně rychle zkazit.

Československá obchodní banka varuje před dalším trikem kybernetických podvodníků. Ti opět využívají sociální sítě a další technické prostředky, ale používají nový trik. Vydávají se za blízké osoby a oznamují radostnou zprávu – sází na to, že pak napadený člověk ztratí ostražitost a vyzradí své citlivé údaje. A to se bohužel často stává.

Může se vám tedy stát, že od někoho z vašich kontaktů na Facebooku nebo Messengeru obdržíte informaci o tom, že jste se stali vítězi nějaké soutěže. Jde dost možné, že jste ani nikde nesoutěžili, ale kdo by se v takové radostné chvíli staral o podrobnosti. A to byste právě měli, a to bez ohledu na to, kdo vám tuto „skvělou zprávu“ posílá. 
 

Mohlo by vás zajímat

Po oznámení této zprávy vás podvodníci vydávající se za někoho blízkého vyzvou k předání údajů, které jsou údajně potřeba k vyřízení výhry. A jde samozřejmě o údaje, které byste nikdy neměli nikomu sdělovat. Jde o citlivé osobní, jako přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, kompletní údaje k platební kartě, či autorizační SMS kódy. Nepředávejte nikomu ani telefonní číslo nebo číslo SIM karty. 

Pokud oběť na trik s výhrou podvodníkům skočí, může přijít snadno o peníze. Neklikejte na zaslané odkazy - vedou na podvržené stránky internetového bankovnictví. Je třeba být ostražitý a nepodlehnout iluzi, že když je zpráva od známého, musí být v pořádku. 
 

Mohlo by vás zajímat

Bude-li vás pod záminkou výhry někdo z vašich přátel kontaktovat, ověřte si, zda vám tuto zprávu opravdu poslala daná osoba. Ideálně zvolte jinou cestou, například přes jinou aplikaci, přes telefonní hovor, při osobním setkání. Jinak stále platí, že přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, PINy ke kartám či autorizační kódy patří pouze vám a není radno je předávat třetím osobám. Nedovolte útočníkům okrádat vás skrze zneužití vašich blízkých. Braňte se rozumem.

Zdroj: ČSOB


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme