Vyplývá to ze studie Kaspersky Lab „Financial cyber threats in 2013“. V absolutních číslech v Česku to bylo 6250 malwarových útoků na finance. Mezi programy určenými k získávání informací o financích obětí patří bankovní trojské koně, keyloggers (tajně sledující činnost na klávesnici) a dvě relativně nové třídy malwaru – ty ke krádeži Bitcoinů a software ke generování této kybernetické měny. Právě aktivity cílené na Bitcoiny stojí za nárůstem finanční kybernetické kriminality. Dalším faktorem je pak řada nově objevených nebezpečných zranitelností využívaných k útokům skrze oblíbenou platformu Java.
Dle údajů z databází Kaspersky Lab dvě třetiny finančních útoků tvořily bankovní trojské koně, včetně nechvalně známých programů Zbot, Carberp a SpyEye. Právě kvůli rostoucí oblibě Bitcoinů mezi kybernetickými zločinci ale jejich podíl oproti roku 2012 klesl, stejně jako podíl keyloggerů. Množství mobilního malwaru kradoucího peníze přitom vzrostlo během roku 2013 dvacetinásobně, nejčastěji zločinci útočili na Androidy. Finanční hrozby v kybernetickém světě nejvíce zasáhly Afghánistán, Bolívii, Kamerun, Mongolsko, Barmu, Peru, Turecko a Etiopii. V nich tento typ útoku představoval více než 12 % všech kybernetických hrozeb.
Studie „Financial cyber threats in 2013“ využívá anonymní data dobrovolně poskytnutá uživateli cloudové databáze Kaspersky Security Network. Ta nepřetržitě zpracovává informace o hrozbách, na něž narazí produkty Kaspersky Lab.