Už více než 20 let se můžeme doma připojovat k internetu prostřednictvím Wi-Fi sítě. Bezdrátové sítě se navíc v průběhu let stále zlepšují. Přesto mají i řadu problémů, se kterými se musíme vypořádat. Dali jsme dohromady nejlepší tipy, jak vyřešit problémy s dosahem a nejrůznějším hardwarem.
Vyhýbejte se překážkám
I Wi-Fi router zpravidla nepatří k nejatraktivnějším kusům nábytku, nesnažte se jej schovat či zakrýt. Jakákoli překážka totiž tlumí šíření signálu. Konstrukční prvky, jako jsou betonové stěny, ocelové konstrukce, okna, vodovodní potrubí, podlahové vytápění, napájecí kabely nebo akvária, mohou šíření signálu Wi-Fi výrazně zhoršit. Totéž platí pro pohovky a skříně, proto byste nikdy neměli schovávat routery za nábytek, ani pod něj nebo do něj. Kovové skříně nebo police, podlaha za počítačem a nejvzdálenější rohy místnosti jsou také špatnými místy pro umístění Wi-Fi routeru.
Vyhnout byste se měli zejména zdrojům vody, které pohlcují energii elektromagnetických rádiových vln. Proto by vedle Wi-Fi routeru neměl stát například ani věšák s mokrým oblečením nebo ručníky. V pásmu 2,4 GHz navíc operuje i mnoho dalších vysílačů rádiových vln, jako jsou mikrovlnné trouby, Bluetooth zařízené nebo bezdrátové telefony, a ruší tak signál Wi-Fi sítě. Udržujte tato zařízení co nejdále od Wi-Fi routeru.
Dosah, neboli mějte Wi-Fi úplně všude
Vysněná Wi-Fi síť pokrývá celý byt nebo dokonce dům a nabízí rychlé přenosy dat i v nejzapadlejším koutě. V praxi to ale bohužel často nefunguje, protože čím více se se svým zařízením od Wi-Fi routeru vzdalujete, tím horší je bezdrátový signál a přenosová rychlost se zpomaluje.
Aby vám alespoň nepřekážely sousední Wi-Fi sítě, nechte Wi-Fi router automaticky vybírat optimální přenosové kanály. Ruční přenastavení už nebývá nutné. Nejlepší je kontrolovat pokrytí domácnosti bezdrátovou sítí pomocí mobilních aplikací, jako je třeba FRITZ!App WLAN. Spusťte si aplikaci v mobilním telefonu a pohybujte se všude po domě, abyste vyhledali všechna místa, kde je pokrytí Wi-Fi v pořádku i kam už bezdrátová síť nedosáhne.
Bezplatně dostupná aplikace WiFiman pro zařízení s Androidem umí vytvořit i tzv. heat mapu vašeho domu, která přehledně ukazuje sílu pokrytí signálem bezdrátové sítě.
Mesh a opakovače
Pokud už k pokrytí celého domu nestačí samotný Wi-Fi router, bude nutné zapojit do hry další hardware. Pro domy a rozlehlé byty jsou vhodné kompletní mesh sady, které kombinují Wi-Fi router s několika satelity. Levnějším řešením je použít opakovače. Ty ale sice rozšiřují dosah sítě, nicméně mohou výrazně snížit její datovou propustnost. Obzvlášť pokud použijete levné, jednopásmové zařízení.
Měli byste pravidelně kontrolovat protokoly, do kterých Wi-Fi routery zaznamenávají problémy s provozem sítě. Pokud máte Wi-Fi router s externími anténami, můžete začít ladění dosahu sítě úpravou jejich nasměrování. Pro zlepšení pokryté Wi-Fi můžete také originální antény vyměnit za jiné, výkonnější nebo směrové.
Odhalte brzdy signálu
Některé Wi-Fi routery umožňují omezit přenosový výkon, což přirozeně snižuje i dosah bezdrátové sítě. Pokud tedy máte problémy s dostupností Wi-Fi na vzdálenějších místech, měli byste zkontrolovat, zda nastavení úspory energie neomezuje přenosový výkon nebo zda jste jej při předchozích pokusech sami nesnížili. Pouze s plným výkonem Wi-Fi routeru může síť dosáhnout do každého zákoutí.
Negativní vliv na dosah Wi-Fi sítě mají ale také zdánlivé drobnosti. Například byste neměli skrývat název bezdrátové sítě. Nezvyšuje to bezpečnost a navíc to může způsobit problémy s připojením v mesh sítích. Měli byste se také vyvarovat speciálních znaků v názvech Wi-Fi a i když se to nestává často, bezdrátovou síť mohou rušit i zařízení připojená k USB portům Wi-Fi routeru. Zkuste je odpojit a uvidíte, jestli zaznamenáte změnu.
Vždy také myslete na to, že se nutně nemusíte omezovat jen na Wi-Fi. Připojení LAN kabelem je dobrou volbou všude, kde je to možné. Užitečným doplňkem mohou být i Powerline adaptéry, tedy zařízení schopná přenosu dat po elektrickém vedení. Použití Powerline adaptérů může být užitečným řešením pro překlenutí větších vzdáleností a rozšíření pokrytí Wi-Fi na zahradu, do dílny nebo třeba na půdu.
Zvolte správná zařízení
Wi-Fi router od jednoho výrobce a opakovač od jiného v horním patře domu a k tomu ještě Powerline do dílny od další značky– to není úplně optimální řešení pro domácí síť. I když je taková kombinace možná, vždycky je lepší držet se při výběru použitých síťových zařízení produktů od jednoho výrobce a v rámci jedné normy. Jinými slovy, nejlepší je nekombinovat různé standardy Wi-Fi, ale zvolit například všechna zařízení pro domácí síť od jednoho výrobce, protože pak by spolu měla navzájem bezvadně spolupracovat.
Obecně doporučujeme značková zařízení od známých výrobců, už proto, že je pak mnohem pravděpodobnější, že budete déle dostávat bezpečnostní aktualizace. O příliš levná zařízení se jejich neznámí výrobci pravděpodobně moc starat nebudou.
Nespěchejte!
I když zní lákavě, není vždycky nutné přejít hned na nejnovější standard Wi-Fi. Aktuálně byste měli chvíli počkat s přechodem na Wi-Fi 7. Současné routery s Wi-Fi 7 jsou ještě velmi drahé. A vzhledem k tomu, že existuje jen minimum klientských zařízení s podporou Wi-Fi 7, je obtížné využít výhody nového standardu.
Naproti tomu je hardware pro Wi-Fi 6 již plně vyladěný a existuje velký výběr zařízení pro každou cílovou skupinu a každý účel. Vůbec také nedává smysl přecházet nyní na Wi-Fi 6E, protože tento standard se na trhu ani pořádně neusadí a bude rychle vytlačen nastupující Wi-Fi 7. I zařízení s Wi-Fi 6E je celkem málo a jsou hodně drahá.
Pokud tedy stavíte novou bezdrátovou síť, vsaďte na Wi-Fi 6 a v horizontu tří až pěti let počítejte s upgradem na Wi-Fi 7. V té době už bude dostatek zařízení ve všech cenových hladinách.
Zdroj: časopis Chip