Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Xiaomi Watch S3 – velký displej, dlouhá výdrž a úžasná cenovka

Michal Bareš 05.04.2024

Pokud toužíte po velkých chytrých hodinkách, které vypadají draze, ale ve skutečnosti mají lidovou cenu, tak Xiaomi Watch S3 je model přesně pro vás. Hodinky nás upoutaly krásným velkým displejem a velmi dlouhou výdrží.

Kapitoly článku

Z počátku jsme měli trochu problém tyto chytré hodinky zařadit. Jde o drahý model, kterému chybí nějaké funkce a senzory, se kterými u hodinek s výše posazenou cenovkou tak nějak počítáte? Nebo jde naopak o levný model, který výtečně imituje vzhled a provedení výrazně dražších hodinek a případné nedostatky je třeba přičíst na vrub nižší ceně? V tomto případě platí to druhé. S běžnou koncovou prodejní cenou kolem 3 000 Kč jde skutečně o skvělý nákup, kterému za tuto cenu rádi prominete, že vám nezměří tlak či EKG nebo že do něj nemůžete nahrávat další aplikace.

Velký a jasný displej

Popis chytrých hodinek Xiaomi Watch S3 začneme tím nejpodstatnějším. Hodinky mají krásný velký AMOLED displej s úhlopříčkou 1,43 palce a rozměry 47 x 47 x 12 mm. Přitom nejsou hodinky nijak zvlášť těžké, váží bez řemínku pouze 44 gramů. Díky nízké hmotnosti přes svoji velikost neobtěžují ani na drobnějším zápěstí, pohodlně se nosí celý den a dá se s nimi bez nějakého nepohodlí i spát.

Displej má rozlišení 466 x 466 pixelů (326 PPI), obnovovací frekvenci 60 Hz a maximální jas 600 cd/m2. Díky výborným pozorovacím úhlům a vysokému jasu jsme s čitelností displeje neměli problém ani za slunečného dne.

Baterie i na dva týdny

Akumulátor s lithium-iontovou polymerovou technologií má udávanou kapacitu 486 mAh. Díky rychlému nabíjení dokáže Xiaomi již po 5 minutách nabíjení vydržet až dva dny provozu. Plné nabití pak zabere zhruba hodinu. Typická výdrž by mohla činit až 15 dní, při zapnutém AOD až 5 dní, ale velmi záleží na konkrétním používání a na tom, co všechno hodinky snímají a zobrazují. S AOD jsme se při nadprůměrném zatížení (denně nejméně 2 hodiny cvičení, po celý den průběžné měření tepu a okysličení krve, sledování spánku, neustálé zapínání displeje) dostali na 4 dny, při menším vytížení se jeví jako reálný týden, s vypnutým AOD budou reálné i udávané dva týdny. Nabíjení probíhá dotykově přes magnetický puk, bezdrátové dobíjení není k dispozici.

Xiaomi Watch S3
Hodinky Xiaomi Watch S3 mají díky výměnným řemínkům a lunetě bohaté možnosti individuální úpravy
Zdroj: Xiaomi
Xiaomi Watch S3
Xiaomi Watch S3 komunikují česky a dobíjejí se z přiložené kontaktní nabíječky
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Snímače a senzory

Hardwarová výbava zahrnuje 12kanálový optický snímač srdečního tepu PPG, snímač SpO2, tříosý akcelerometr, barometr, vibrační motůrek, senzor okolního světla, geomagnetický senzor a nezávislý dvoufrekvenční GNSS L1+L5 pro určování pozice. Ten podporuje přesné určování polohy přes 5 hlavních satelitních systémů Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS. Dvouvrstvá anténa zlepšuje výkon příjmu GNSS antény o 50 % a přesně zaznamenává venkovní trajektorie. Dále nechybí mikrofon, reproduktor, Bluetooth 5.2 a NFC. Naopak pokud byste si chtěli měřit například EKG či tlak, budete se muset poohlédnout jinde.

Detekci srdečního tepu řeší 12kanálový modul, který byl upgradován, aby přesně monitoroval data fyzických znaků. Nový algoritmus odstraňuje šum a zlepšuje kvalitu signálu. Dynamická srdeční frekvence je stabilnější a průměrná přesnost srdeční frekvence dosahuje vysokých 97,95 %. Nový spánkový algoritmus pracuje pro co nejpřesnější výsledky s údaji o kyslíku v krvi a dýcháním. Lze jej také zkombinovat se stavem mobilního telefonu.

Luneta a ciferníky

Pásek se šířkou 22 mm je odnímatelný, takže jej lze snadno vyměnit za jiný, například kožený. Luneta sice není otočná, ale je vyměnitelná. Základní je vyrobena z nerezové oceli, k dispozici jsou i další varianty, například tmavě modrá. Každá je spárovaná s jedním ciferníkem, který se po výměně automaticky načte, jinak kromě té estetické nemá žádnou další funkci.

Ciferníků je v základu 12, přes mobilní aplikaci Mi Fitness lze stáhnout desítky dalších, které lze dále různě modifikovat, ať už z hlediska barevnosti či komplikací, zobrazujících další údaje. Velký displej je rájem pro datasexuály s dobrým zrakem, kteří mohou mít na ciferníku nadstandardní množství informací. Oceňujeme vodotěsnost do 5 ATM.

Mohlo by vás zajímat

Xiaomi Watch S3
Spodní strana hodinek Xiaomi Watch S3 se snímacími senzroy a napájecími konektory
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ovládání

Xiaomi Watch S3 běží na proprietárním operačním systému HyperOS, který je navržen tak, aby byl intuitivní a snadno ovladatelný. Displej lze aktivovat několika způsoby - dvojitým poklepáním, zvednutím zápěstí (což funguje zcela precizně) nebo stisknutím některého z bočních tlačítek. Odtud můžete přejet prstem dolů pro oznámení nebo přejetím prstem zespodu nahoru přepnout stránku ovládacího centra. Přejetím doleva nebo doprava získáte přístup k widgetům, kde si lze na až čtyřech obrazovkách nastavit až čtyři aplikace pro rychlý přístup k nejdůležitějším informacím a nejpoužívanějším funkcím.

K dispozici je 31 vestavěných aplikací včetně telefonu, diktafonu, NFC plateb a dalších obvyklých aplikací, které najdete na chytrých hodinkách, jako je budík, poměrně podrobná aplikace na počasí, stejně jako aplikace pro sledování zdraví a aktivity. K dispozici jsou také upomínky, kalendář, kontakty, ovládání médií, dechová cvičení, barometr, kompas, svítilna a spoušť fotoaparátu. Trochu nám chyběla mapová aplikace pro navigování a orientaci v terénu.

Hodinky jsou také vybaveny funkcemi detekce pádu a asistence v nouzi, které jsou však omezeny na uživatele systému Android. Patří mezi ně možnost zavolat záchrannou službu nebo zvolený nouzový kontakt a v případě pádu i odeslat SMS zprávu. Do hodinek můžete také uložit své klíčové zdravotní údaje, které se zobrazí po spuštění funkce tísňové asistence. Xiaomi Watch S3 jsou kompatibilní s telefony Android od verze 8 a iOS od verze 12.

Na cvičení i spaní

Hodinky podporují extrémně širokou škálu 161 sportovních režimů. Od venkovního běhu, přes chůzi, kolo, turistiku, přes plavání, spinning či posilování až třeba švihadlo či stolní hry. Většina tréninkových režimů zobrazuje srdeční tep, spálené kalorie, intenzitu tréninku, VO₂ max a doporučenou dobu zotavení. Při chůzi, běhu a pěší turistice jsou k dispozici i podrobnější metriky, jako je průměrná rychlost, kadence, krok a převýšení. Hodinky také u některých aktivit podporují automatickou detekci tréninku. Naopak ale mají problém s tím detekovat konec cvičení, takže místo skutečné půl hodiny jízdy na rotopedu, když zapomenete, budete v hodinkách „jezdit“ klidně celý den.

Xiaomi Watch S3
Nasazená výměnná luneta. Není sice otočná, ale dají se měnit barvy
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Nový algoritmus analýzy spánku s vyšší přesností přináší podrobné rozdělení hlubokého spánku, lehkého spánku a rychlých pohybů očí (REM). Týdenní spaní s hodinkami vygeneruje osobní zprávu o spánku s přiřazeným zvířetem na základě vašeho spánkového vzorce a také doporučený rozvrh, jak si nastavit den pro optimální odpočinek a regeneraci. V našem případě měla detekce spánku pořád ještě určité mezery, jak čas usnutí, tak čas probuzení, pokud hned nevstanete a chvíli se povalujete v posteli. Se zapnutou funkcí sledování SpO2 během sledování spánku získáte také výsledky dýchání, které vás mohou varovat před včasnými příznaky spánkové apnoe.

Další praktické zkušenosti

Xiaomi na hodinkách nabízí push notifikace pro většinu aplikací, ale většinou se jedná jen o jednoduchá upozornění bez možnosti odpovědět nebo přepnout další akce. Škoda také nemožnosti nastavit si vlastní zvonění nebo převzít melodii z mobilu, na druhou stranu díky vibracím asi spousta lidí bude mít vyzvánění na hodinkách vypnuté.

K dispozici jsou dvě nastavení vibrací se standardními a silnými hodnotami. Kromě dvou fyzických tlačítek přidalo Xiaomi rychlá gesta, naklonění zápěstí o 90 stupňů nebo provedení kruhového pohybu. Možnosti jsou omezené, jde například o odmítnutí příchozího hovoru a spuštění funkce dálkové spouště fotoaparátu na spárovaném telefonu.

Hodinky jsou vybaveny mikrofonem a reproduktorem, které umožňují uskutečňovat a přijímat hovory ze spárovaného telefonu přes Bluetooth, bez možnosti vlastní eSIM. Telefonování fungovalo velmi dobře, bez jakýchkoliv problémů na obou stranách hovoru.
U NFC plateb je situace komplikovaná v tom, že z běžných českých bank jsou přes Xiaomi Pay aktuálně podporovány jen platební karty mBank a ČSOB.

Shrnutí

Hledáte-li velké chytré hodinky s krásným displejem a s prémiovým vzhledem i provedením za vysoce konkurenční cenu, tak budou Xiaomi Watch S3 s běžnou prodejní cenou 2 800 - 3 200 Kč patřit mezi jasné favority.

Technická data

Xiaomi Watch S3


Displej AMOLED / 1,43" / 466 × 466 bodů (326 ppi)

Rozhraní a výbava Bluetooth 5.2, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, akcelerometr, gyroskop, kompas, senzor tepu, sledování spánku, SpO2, barometr, výškoměr, 486 mAh, IP68, NFC

Výdrž na baterii / dobíjení až 15 dní / 0:56 h:m

Rozměry a hmotnost (bez řemínku) 47 x 47 x 12 mm, 44 g

Kompatibilita Android 8+, iOS 12.0+

Cena 3 190 Kč

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud