Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení

Jakub Fišer 10.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Aktualizace systému Windows obvykle mezi uživateli nemají zastání tak rychle, jako je to zvykem třeba u nových verzí mobilních systémů iOS a Android. Dnes, necelé 4 roky po vydání Windows 11, stále celá řada uživatelů využívá starší verzi Windows 10. Pokud k nim patříte i vy, za rok vás může čekat nepříjemné překvapení.

Kapitoly článku

Podle agentury Statcounter v březnu 2024 používalo Windows 10 stále 69 % uživatelů po celém světě. Nejnovější verze Windows 11 je to dle dostupných informací „jen“ necelých 27 %. Pro zajímavost, třetí nejoblíbenější verze je Windows 7 s 3% podílem na trhu.

Windows 10 za rok skončí podpora

Pro víc jak dvě třetiny uživatelů to však představuje problém, protože Windows 10 již příští rok v říjnu přijde o softwarovou podporu. Microsoft to oznámil na svých webových stránkách: „Zapište si do kalendáře! Pravděpodobně jste už slyšeli, že 14. října 2025 skončí podpora systému Windows 10.“

Mohlo by vás zajímat

Pokud nevíte, co to znamená, když skončí podpora vašeho operačního systému, měli byste zpozornět. Jde o to, že výrobce již nemá povinnost posílat na vaše zařízení žádné aktualizace, včetně těch bezpečnostních. Na hardwaru běžícím na obstarožním systému tak jednoduše není možné garantovat bezpečnost vašich dat.

Pro uživatele to většinou velký problém nepředstavuje, stačí provést aktualizaci, dokud je to ještě možné – popřípadě pokud je to vůbec možné. V mnoha případech, například ve firemní síti a podobně, je však výměna operačního systému prakticky nereálná.

GettyImages
Zdroj: GettyImages

Update po roce 2025 jen za peníze

I z toho důvodu Microsoft nabízí speciální program pro tzv. rozšířenou podporu. Jde o to, že si zkrátka můžete zaplatit za to, aby se o vaše zařízení na starším systému výrobce staral. Výměnou za to zaplatíte 61 dolarů ročně (asi 1 500 korun). Pokud používáte cloudový nástroj pro správu aktualizací společnosti Microsoft, třeba Intune, je cena snížena na 45 dolarů (1 050 korun).

Už za rok a půl se tedy před celou řadou zákazníků zjeví dosti zásadní volba: buď investovat do nového hardwaru, anebo se upsat k placeným aktualizacím. Pokud aktuálně používáte Windows 10, stále můžete provést bezplatný update na Windows 11. U starších verzí (Windows 7, 8 a 8.1), které již o podporu přišly, to však nejde.

Zdroj: Microsoft, The Register, Statcounter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud