Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy

Jakub Fišer 12.04.2024
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Bezpečnostním sítem obchodu s aplikacemi Google Play znovu propadla jedna potenciálně velmi nebezpečná aplikace. Ta se vydává za oficiální aplikaci streamovací služby Netflix, nicméně jde o malware program, který na vašem zařízení umí udělat pořádnou neplechu. Na podobné falzifikáty si dejte velký pozor, jde stále o velmi rozšířený problém.

Kapitoly článku

Pozor na podvodný „Netflix“

Na podvodnou aplikaci „FlixOnline“, která se vydává za Netflix a kopíruje i jeho logo, upozornili naši kolegové z německého Chipu, již v minulosti před ní varovala kyberbezpečnostní společnost Check Point Research. Přestože celé řadě z vás bude rovnou jasné, že jde o fejk, dalším uživatelům, například starším nebo méně pozorným, to jasné být nemusí.

 

Mohlo by vás zajímat

Podle čeho se tedy orientovat a rozpoznat správnou aplikaci od špatné? Jako vždy, v Google Play je ideální řídit se podle počtu stažení – Netflix coby největší gigant na poli VOD platforem má přes 1 miliardu stažení. Falešná aplikace má většinou řádově méně.

Neukvapte se a zkontrolujte také recenze uživatelů, celkové hodnocení aplikace, a popřípadě věrohodnost autora aplikace. Pokud klepnete na jméno výrobce, zobrazí se také další aplikace, které již byly prostřednictvím tohoto účtu zveřejněny. Pokud je zde několik položek s velmi podobným logem, může to znamenat, že se jedná o organizovaný podvodný spam.

Falešná aplikace FlixOnline z Google Play
Zdroj: se svolením Check Point Research

Falešné aplikace řádí neustále

Netflix, o kterém informujeme nyní, není žádnou velkou výjimkou a podobných pokusů o podvod se děje během roku nespočet. Nejčastější obětí podobných podvodů jsou právě velké aplikace a firmy, které vzbuzují obecnou věrohodnost, pokud dojde ke zfalšování jejich loga či jména.

Google obvykle podvodné aplikace odchytává, vydávání se za jinou velkou aplikaci a tím mást uživatele je totiž proti podmínkám obchodu Play. Nicméně ne vždy dokáže odchytit všechno. Teprve před půl rokem jsme informovali o falešných aplikacích WhatsApp. Ty povětšinou kopírovaly logo skutečného WhatsAppu, uživateli však nepřinášely žádný užitek, byly přeplněné nevyžádanou reklamou a podobně.

Zdroj: Chip.de, Check Point Research


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud