Většina uživatelů už z různých informačních zdrojů a vlastních zkušeností ví, že prohlížeč Google Chrome má při svém používání poměrně vysoké nároky na operační paměť a výkon procesoru. Zejména u většího množství otevřených karet je výsledkem to, že se počítač docela rychle zahřeje a zvlášť ventilátory musí pracovat obzvlášť pilně, aby se hardware nepřehříval.
Přesně toto se stalo vývojáři aplikace Flotato, Mortenu Justovi. Při poslechu podcastu byly ventilátory jeho MacBooku tak hlučné, že prohlásil, že sdělovanému obsahu sotva rozumí. Poté, co zavřel karty v Chromu, se celá situace uklidnila a mohl si podcast opět užívat.
Tato zkušenost jej vedla k rozhodnutí provést test aby zjistil, zda karty Chrome skutečně spotřebovávají tolik prostředků, nebo zda to byla jen náhoda a příčina intenzivnějšího chlazení byla někde úplně jinde.
Výsledky zátěžových testů ukazují, že Google Chrome využívá podstatně více paměti
Pokud současně používáte 54 karet, Google Chrome má 24násobné nároky na zdroje ve srovnání se Safari od Apple. | Zdroj: 377053/Pixabay
Už test s pouhými dvěma kartami ukázal očividný rozdíl mezi oběma prohlížeči: Just se pokusil simulovat reálný provoz a provedl v obou prohlížečích stejný postup. Nejprve otevřel Twitter.com, prolistoval jeho obsah, a poté otevřel novou kartu s Gmailem, kde si otevřel e-mail. Se dvěma kartami se spotřeba Chromu blížila velikosti 1 GB, zatímco u Safari zůstávala pod 80 MB.
Rozdíly v zátěžovém testu s celkem 54 otevřenými kartami byly ještě výraznější: Google Chrome v tomto případě potřeboval 290 MB, zatímco Safari pouhých 12 MB. Chrome se tak dostal na 24násobek paměťových nároků Safari.
Je srovnání skutečně vypovídající?
Just nakonec dodává, že ač srovnání obou prohlížečů na počítači MacBook přineslo docela překvapivé výsledky, je potřeba je vidět i z jiného úhlu pohledu. Sám k tomu dodává: "Není nic špatného na tom, že aplikace skutečně využívá dostupný hardware a určitě byste neměli hned dávat ruce pryč od Chromu. Je rychlý."
Just si je jistý, že Chrome vyniká způsobem využití paměti napříč kartami, takže reakce aktuální karty jsou rychlé a pohotové. To je skvělé v případě, kdy na MacOS nepoužíváte jinou aplikaci, než Chrome.