Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

8 miliard dolarů: proč Google platí Samsungu takovéto sumy?

Pavel Trousil 16.11.2023
Zdroj: Pexels

Google platí společnosti Samsung miliardy dolarů ročně. A není to za hardware ani za software, nebo služby. O důvodech si můžete přečíst zde.

Kapitoly článku

Google rád vytáhne peněženku, a to jen proto, aby zůstal světovou jedničkou: za poslední čtyři roky prý americký technologický gigant zaplatil více než osm miliard dolarů společnosti Samsung za to, že se jeho vyhledávač, obchod s aplikacemi Play a hlasový asistent Google zobrazí na domovské obrazovce všech zařízení značky Samsung.¨

Informoval o tom portál Bloomberg s odvoláním na výpovědi svědků v probíhajícím antimonopolním sporu mezi společnostmi Google a Epic Games, tvůrcem populární hry Fortnite.

Žalobce Epic Games kritizuje Google za to, že masivně omezuje nabídku jiných tržišť s aplikacemi a svým jednáním tak porušuje antimonopolní zákon.
 

Mohlo by vás zajímat

Google utratí několik miliard za lepší pozici

Ačkoli má Samsung ve svém portfoliu vlastní konkurenci k obchodu Google Play v podobě obchodu Galaxy Store, mezi oběma společnostmi prý dochází k těsné dohodě.

James Kolotouros, viceprezident pro partnerství ve společnosti Google, u soudu potvrdil, že existují plány na sdílení příjmů z obchodu s aplikacemi s výrobci mobilních zařízení se systémem Android, aby si zajistili zobrazování vlastních aplikací přímo na domovské obrazovce.
Zvláště důležitou roli v tom má hrát jihokorejský výrobce chytrých telefonů Samsung: více než polovina příjmů, které Google získává ze stažení z obchodu Play, pochází právě ze zařízení značky Samsung.

Google má také podobně úzký vztah se společností Apple. Aby si Google zajistil, že jeho vyhledávač zůstane výchozím na všech iPhonech, platil Applu ročně přibližně osm miliard dolarů: podíl na příjmech z reklamy získaných s vyhledávačem na zařízeních Apple.

Ministerstvo spravedlnosti v současné době vede ve Washingtonu proti společnosti Google samostatné antimonopolní řízení. Výsledek desetitýdenního soudního řízení by mohl být rozhodující událostí v dlouhé historii úspěchů společnosti Google.

Zdroj: Bloomberg, Sammobile
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud