Australský zákaz sociálních sítí
Návrh na komplexní zákaz sociálních sítí pro mladistvé uživatele do 16 let navrhl a představil premiér Austrálie Anthony Albanese. Opatření by mělo platit na všech hlavních platformách, jako jsou Instagram, TikTok, Facebook, X a dokonce i YouTube.
Premiér u návrhu zákona vyzdvihuje hlavní cíle, což je ochrana mentálního zdraví dětí před negativními vlivy na sociálních sítích. Přímo pak zmínil případy, kdy se sociální sítě podepisují na psychickém zdraví mladých dívek.
„Pokud jste čtrnáctiletý člověk a dostáváte tyto věci v době, kdy procházíte životními změnami a dospíváte, může to být opravdu těžké období a my se snažíme naslouchat a podle toho jednat,“ cituje Albanese agentura Reuters.
Kritika: Jako řešení z minulého století
Jednotlivé firmy, kterých se zákaz týká – Google, Meta, X ani ByteDance – se samy o sobě nevyjádřily. Situaci však okomentovala Sunita Bose, ředitelka neziskové organizace Digital Industry Group Inc (DIGI), která bojuje za práva technologických firem v Austrálii; a mimo jiné zastupuje právě Google, Metu, TikTok, ale třeba i Apple nebo Microsoft.
„Zajištění bezpečnosti mladých lidí na internetu je nejvyšší prioritou, ale navrhovaný zákaz přístupu teenagerů k digitálním platformám je řešení z minulého století. […] Místo blokování přístupu prostřednictvím zákazů je třeba zaujmout vyvážený přístup k vytváření prostoru vhodného uživatele v daném věku, budovat digitální gramotnost a chránit mladé lidi před hrozbami na internetu,“ uvedla Bose.
Podle premiéra Albanese chce vláda představit australskému parlamentu zákon ještě v tomto roce. Pokud by se jej podařilo odhlasovat, začne platit 12 měsíců po schválení. Podobný zákaz nařízený státem nenabízí takřka žádná západní demokracie. Výjimkou jsou americké státy Utah a Arkansas, ve kterých je vyžadováno schválení rodičů při registraci uživatele mladší 18 let.