Přejít k hlavnímu obsahu

Adobe Lightroom: alternativy jsou bezplatné a stejně tak dobré

Jiří Palyza 30.07.2021
info ikonka
Zdroj:

Každý, kdo dodatečně zpracovává fotografie, k tomu často potřebuje profesionální software. Mnoho fotografů používá Adobe Lightroom, ale tento program není zrovna levný a je k dispozici pouze za měsíční poplatek. Existují ale vynikající bezplatné alternativy.

Ať už jde o snímky z chytrých telefonů pro Instagram, nebo profesionální snímky z digitálních zrcadlovek: bez důkladného následného zpracování se téměř žádný snímek nezveřejní. Standardním nástrojem mnoha amatérských i profesionálních fotografů je Adobe Lightroom. Kdysi se dal snadno koupit, ale se současným obchodním modelem společnosti Adobe je to už minulost.

Kdo chce používat Lightroom Classic nebo cloudovou alternativu Lightroom CC, může tak činit pouze s předplatným služby Adobe Creative Cloud pro digitální fotografii, které stojí nejméně 12,09 EUR měsíčně. Zejména pro hobby fotografy a příležitostné uživatele je to příliš: bezplatný software je zde jasnou volbou. Nástroje Darktable a Raw Therapee představují dvě alternativy, které si z hlediska funkčnosti v ničem nezadají s placeným programem Adobe Lightroom. Oblíbený Darktable se dočkal rozsáhlé aktualizace.

darktable-logo

Darktable 3.6.0

CHIP hodnotí Dobrý

Darktable je už dlouho jednou z nejlepších bezplatných alternativ Adobe Lightroomu pro počítače Mac a Linux. Nyní uživatelé kompilovali nástroj pro systém Windows.

www.darktable.org
rawtherapee-logo

RAW Therapee 5.8

CHIP hodnotí Velmi dobrý

"RAW Therapee" je plnohodnotný konvertor RAW s nástroji pro korekci barev, kontrastu, ostrosti a barevnosti.

www.rawtherapee.com

 

Darktable: Výkonný nástroj pro úpravu fotografií s mnoha funkcemi

darktable

Darktable nabízí podobný pracovní postup jako Lightroom. | Zdroj: Darktable

Jednou z nejlepších alternativ Lightroomu je Darktable – uživatelům, kteří už pracovali s Lightroom Classic CC, bude ovládání pravděpodobně povědomé. Stejně jako u konkurenční aplikace od společnosti Adobe lze obrázky importovat, třídit a vyhodnocovat na kartě nazvané »Light Table«. Po výběru z importovaných RAWů následuje zpracování na kartě »Darkroom«. Na několika kartách najdete všechny obvyklé nástroje, jako jsou posuvníky kontrastu, sytosti a jasu, korekce expozice a barev, a také celou řadu pokročilejších funkcí. Menší retuše nebo odstranění rušivých bodů jsou také možné.

Software nyní prošel zásadní aktualizací a je nyní k dispozici ve verzi 3.6.0. Nová verze slibuje kompletně přepracovaný modul importu, nové algoritmy pro lepší kvalitu obrazu, nové moduly pro vyvážení barev a rozostření, a mnoho drobných úprav a inovací. Všechny změny jsou podrobně vysvětleny v oficiálním příspěvku na blogu výrobce.

Každý, kdo se s nástrojem Darktable seznámí, rychle zjistí, že z hlediska možností úprav není tomuto nástroji téměř co vytknout. Je to však na úkor použitelnosti: některé funkce jsou skryté a uživatelské rozhraní může na první pohled působit poněkud zmateně. Přesto je Darktable vážným konkurentem Adobe Lightroom a nabízí i funkce, které tento špičkový produkt nemá, například automatizaci pomocí skriptů Lua.

Raw Therapee: tenký program s přehledným uživatelským rozhraním

rawtherapee

Aplikace Raw Therapee má méně možností, ale nabízí přehlednější uživatelské rozhraní. | Zdroj: RAW Therapee

Jednodušší, než Darktable, je Raw Therapee – tato bezplatná alternativa Lightroomu má přehledné uživatelské rozhraní, které však nabízí širokou škálu možností úprav. Musíte se však obejít bez správy snímků a před úpravami je ručně roztřídit. Také zde není možnost retušování. K tomu je nutné sáhnout po jiných programech, které vám pomohou, a složitější úpravy obrázků provádět například v nástroji GIMP.

Kromě obvyklých funkcí, jako je optimalizace barev a expozice, má Raw Therapee vynikající redukci šumu a boduje efektivním dávkovým zpracováním, při kterém se stejné změny aplikují na různé snímky.

Úprava fotografií – komplikovaná realizace

Mnohé nástroje nabízejí jen ty nejzákladnější funkce, jiné, jako například GIMP nebo klasický Photoshop, vyžadují několikatýdenní školení. Mezi nimi není mnoho možností a nejznámější z nich je Adobe Lightroom.

Ani ten ale není zcela bez komplikací: zatímco známý Lightroom Classic CC bývá často najednou velmi pomalý, alternativní Lightroom CC je sice rychlý, ale má mnohem méně funkcí a umožňuje ukládat snímky pouze prostřednictvím služby Adobe Cloud. To je zpočátku nepříjemné a v případě vyčerpání úložného prostoru i nákladné. S bezplatnými alternativami, jako jsou Raw Therapee a Darktable, jsou tyto problémy minulostí a peněženku to také nezatíží.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme