Přejít k hlavnímu obsahu

AI: Evropa utahuje otěže

Josef Mika 16.08.2023

Kam sahá zodpovědnost umělé inteligence.

Chip 09/2023: Pokud jde o umělou inteligenci, v poslední době se všichni shodují: Musí se regulovat. Ať už jde o politiku, společnost nebo vědu, ze všech oblastí se stále častěji ozývají hlasy volající po větší kontrole myslících strojů.

Dokonce ani pohádkově placení vynálezci, v jejichž laboratořích vznikají těžko pochopitelné neuronové sítě a samoučící se jazykové modely, už se nezdají být se svou vlastní činností zcela spokojeni. Mezi celebritami v oblasti umělé inteligence se mezitím stalo téměř dobrým zvykem brát se za přísnější pravidla. Někteří z těch, kteří nyní tak vehementně varují, připomínají zloděje, který křičí: „Zastavte zloděje!“.

K zamyšlení vyzývá také prohlášení, které zveřejnil Center for AI Safety: „Zmírnění rizika vyhynutí lidstva díky umělé inteligenci by mělo být globální prioritou spolu s dalšími společenskými riziky, jako jsou pandemie a jaderná válka.“

Jak se ale k výzvám AI postaví Evropská unie? Vypadá to, že se chce vydat cestou regulace. Než však regulace vstoupí v platnost, některé epochální inovace ještě nejspíše obrátí svět vzhůru nohama.

Více se dočtete v zářijovém Chipu, který je v prodeji od 23. srpna.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud