Přejít k hlavnímu obsahu

AI pátrá po příčinách

Josef Mika 17.06.2021

Algoritmy pro zkoumání kauzálních souvislostí

Chip 07/2021: Vědci pracují na nové podobě softwaru, který by z pozorování dokázal usoudit na souvislosti mezi příčinou a následkem. První výsledky s určitým druhem „umělého porozumění“ v medicíně a fyzice se dají považovat za velmi slibné.

Podle mnohých AI výzkumníků může být tato dovednost dokonce považována za další velký krok, který by klasickou umělou inteligenci posunul na vyšší úroveň a udělal z ní cosi na způsob „umělého porozumění“.

Jak daleko jsou výzkumníci na této cestě? Na celém problému usilovně pracují, mohou se pochlubit prvními úspěchy a praktická nasazení v medicíně, chemii či biologii se rýsují v nepříliš vzdálené budoucnosti.

Například na MIT (Massachusetts Institute of Technology) vzniká nový institut pro „umělou inteligenci a fundamentální interakci“. Vedoucí institutu popisuje cíl výzkumníků neskromně jako „počítač, který myslí podobně jako fyzik.“ Jaké jsou jeho výsledky a kdy se dočkáme u umělé inteligence významnějšího posunu v oblasti zvládání kauzálních souvislostí? Čtěte červencový Chip! V prodeji od 23.6.

Obsah: Všechna témata Chipu 07/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme