Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aktualizace na Windows 11: tyto nástroje byste si měli vzít s sebou

Jiří Palyza 29.12.2021

Každý uživatel, který aktualizuje na Windows 11, může po dokončení procesu i nadále používat téměř všechny nainstalované programy. U nových instalací je situace jiná. Windows 11 jsou vybaveny solidní základnou softwaru, kterou je ale možné velmi dobře rozšířit pomocí bezplatných programů.

Od systému Windows 10 k verzi Windows 11 se toho hodně změnilo. Pokud ale jde o stávající programy, nemusíte žádné zásadní změny provádět. Většina programů by měla po úspěšné aktualizaci jednoduše pokračovat ve svém fungování. Při novém zavádění systému Windows 11 přesto vyvstává otázka, které programy je potřeba aktualizovat.

Začněme prohlížečem. Edge je konečně konkurenceschopný. Pokud jste ho dříve nepoužívali, vyzkoušejte si ho. Budete možná překvapeni, jak dobře funguje.

Mnoho uživatelů si už ale velmi pravděpodobně našlo jiný oblíbený prohlížeč. Z nich můžeme doporučit Firefox, který osvěžujícím způsobem vybočuje z řady prohlížečů na bázi Chromia. Ti, kterým není lhostejné jejich soukromí, budou také potřebovat prohlížeč Tor Browser. Pro větší ochranu svých dat by ho měli používat co nejčastěji.

ThisIsWin11: začínáme se systémem Windows 11

thisiswin11

Program ThisIsWin11 je skvělá pomůcka pro první kroky se systémem Windows 11. | Zdroj: ThisIsWin11

ThisIsWin11 je velmi kompaktní přenosný program, který byl vyvinutý pro podporu přechodu na Windows 11 v posledních několika měsících. V posledních dnech se ale hodně změnil. V současné době uživatele v několika krocích provede základními novinkami Windows 11, a také pomůže upravit základní důležitá nastavení. Ukazuje například nový vzhled s vycentrovanou nabídkou Start, a zároveň nabízí optimalizaci Hlavního panelu, widgetů nebo položek v nabídce Start.

Pomocí aplikace ThisIsWin11 můžete také ihned odebrat předem instalované aplikace a samozřejmě jsou k dispozici také možnosti, jak si uživatelsky zpříjemnit nastavení soukromí. Další zajímavou funkcí je možnost instalace připravených softwarových balíčků prostřednictvím obchodu Microsoft Store. Program ThisIsWIn11 je pro uživatele skvělým vstupem do světa Windows 11.

thisiswin11-logo

ThisIsWin11 – Windows 11 Tuning v1.0.40

CHIP hodnotí Velmi dobré

Program formou interaktivní prezentace seznamuje s novinkami systému Windows 11. Nabídne některé možnosti ladění a v případě potřeby odstraní bloatware.

github.com/builtbybel/ThisIsWin11

 

Instalace správce hesel

bitwarden1

Pomoc s hesly: Bitwarden vytváří a spravuje bezpečná hesla. | Zdroj: Bitwarden

Antivirový skener je v systému Windows nutností a v programu Windows Defender je už obsažen. Ani na výkon by nebylo fér si stěžovat. Samozřejmě můžete použít ochranu třetí strany, ale také s čistým svědomím zůstat u Defenderu.

Co se vyplatí rychle doplnit, je správce hesel. Možná už ve svém mobilu používáte například Bitwarden, pak si velmi pravděpodobně nainstalujete klienta i do Windows 11. Silným lokálním správcem hesel je také KeePassXC.

bitwarden-logo

Bitwarden Password Manager 1.30

CHIP hodnotí Dobrý

Správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem, včetně synchronizace všech zařízení. Pro soukromé použití bezplatně.

bitwarden.com/download/

 

Nezapomeňte na zálohovací nástroj

aiomeibackup

Pokud jde o funkce zálohování, program Aomei Backuper Pro vylepšuje vše, co potřebujete. Jde o placenou verzi známého freewarového nástroje pro automatizaci záloh. | Zdroj: Aomei Backuper

Ve Windows 11 Microsoft upravil nastavení, což je obecně hodnoceno kladně. Pokud jde o nástroje pro zálohování, i nejnovější okna ale nabízejí pouze standardní možnosti. Pokud máte předplatné služby Microsoft365, můžete provádět rozsáhlé zálohování do služby OneDrive. Zálohovat jde také aplikace a nastavení. Chybí ale jasné řešení pro kompletní zálohování, které by bylo dobře udržované.

Zde si uživatelé musejí pomoci externími nástroji, jako je například Aomei Backuper Pro. Program kompletně zálohuje Windows a stará se také o důležité soubory. Integruje v sobě vše, co byste mohli pro zálohování potřebovat.

aomeibackupper-logo

Aomei Backupper 6.8

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného programu Aomei Backupper můžete snadno a rychle vytvářet zálohy svých dat.

ubackup.com

 

Archivační génius: WinRAR

winrar3

WinRAR umí v aktuální verzi využívat kontextovou nabídku Windows 11. | Zdroj: WinRAR

Součástí základní výbavy Windows 11 by měl také být WinRAR, podle názorů mnohých nejlepší komprimovací program. Výjimečně doporučujeme použít aktuální verzi beta, protože se dobře integruje do kontextové nabídky systému Windows 11.

winrar-logo

WinRAR 6.10 beta 3

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Známý a oblíbený komprimační program je k dispozici v aktualizované verzi 6.0.

www.rarlab.com/

 

Nástroj pro zpracování obrázků: Paint.NET

paint-net-4-2-111 Paint.NET je plnohodnotný editor obrázků s mnoha funkcemi. | Zdroj: Paint.NET

Potřebě úprav obrázků se v prostředí Windows zpravidla nevyhnete. Palubní aplikace Fotky bude stačit pravděpodobně jen velmi málo uživatelům. Pokud si ale vystačíte s omezeným rozsahem funkcí, můžete u něj klidně zůstat. Pro všechny ostatní jsou k dispozici různé editory obrázků s podstatně více funkcemi, například Paint.NET. Ten podporuje vrstvy a zásuvné moduly, a obsahuje mnoho nástrojů a filtrů.

paintnet-logo

Paint.NET 4.3.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Paint.NET je jednou z nejlepších bezplatných alternativ k jiným drahým programům pro úpravu fotografií.

getpaint.net/index.html

 

Doplnění přehrávače médií

vlc-new2

VLC Media Player je výbornou volbou i pro Windows 11. | Zdroj: VLC

Co se týče přehrávání médií, většina uživatelů také ráda aktualizuje a toto téma má stále svůj význam, protože i Microsoft pracuje na nové verzi svého přehrávače Windows Media Player. V zásadě se ale nemůžete splést s přehrávačem médií VLC. Program je stálicí z hlediska uživatelské oblíbenosti, přehrává téměř všechny formáty a nabízí také nejdůležitější funkce.

vlc-new-logo

VLC media player (64 bit) 3.0.16

CHIP hodnotí Velmi dobrý

64bitová verze univerzálního přehrávače nabízí vyšší výkon.

Videolan.org

 

Doplnění kancelářské sady

libreofficewarning1

Pro mnoho úloh z hlediska kancelářských činností je sada LibreOffice dobrou volbou. | Zdroj: LibreOffice

Pokud nutně potřebuje sadu Microsoft Office, budete muset sáhnout po originálu. LibreOffice je ale více než jen provizorní volba. Nabízí vše, co potřebujete od kancelářského balíku pro práci, studium na univerzitě, anebo do školy. Jediné, co nakonec může být překážkou v jeho širším využívání, je kompatibilita s Microsoft Office. Celkově sada funguje dobře, ale jsou případy, kdy se bez placeného Microsoft Office prostě neobejdete.

libreoffice-logo

LibreOffice 7.2.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Sada programů pro domácí kancelář: LibreOffice přináší textový procesor, tabulkový procesor, prezentační a kreslicí program.

www.libreoffice.org/download/download/

 

PowerToys od Microsoftu

videoconferencemute

Microsoft sám o sobě poskytuje sadu malých pomocníků pro systém Windows v podobě nástroje PowerToys. | Zdroj: PowerToys

Každý, kdo používá Windows 11, by se měl podívat na bezplatné PowerToys od Microsoftu. Jde o malé užitečné programy, které v některých oblastech Windows vhodně rozšiřují. Nabízejí například skvělý spouštěč programů, nebo nouzový přepínač pro video konference, kterým můžete bleskurychle ovládat ztlumení zvuku a vypnutí obrazu.

powertools-logo

Microsoft PowerToys 0.51.1

CHIP hodnotí Velmi dobré

PowerToys, praktické malé nástroje z Windows 95, nyní přicházejí do Windows 10 a Windows 11. Aktuální verze obsahuje různé pomůcky, například nástroj pro výběr barev, správce klávesnice nebo ztlumení videokonference.

github.com/microsoft/PowerToys

 

Cílený upgrade užitečných nástrojů

Je zbytečné Windows zatěžovat novými nástroji, ale hodí se vybrat z užitečných nástrojů, které by vám mohly používání nové verze Windows vhodně rozšířit a usnadnit. Systém Windows 11 si tak můžete snadno a zdarma samostatně vylepšit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud