Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Alternativy pro Windows 11: čtyři systémy bez vysokých hardwarových nároků

Jiří Palyza 09.12.2021

Windows 11 mají vyšší hardwarové nároky, takže nebudou pro každý systém. Z hlediska načasování a případného hardwarového upgradu navíc není vhodná doba kvůli problémům s dodávkami elektroniky.

Dobrou zprávou je, že existuje dostatek alternativ k Windows 11, které si vystačí s mnohem skromnějším hardwarem. Přechod na nejnovější systém od Microsoftu není tedy nutné nijak uspěchat.

Uvedení Windows 11 pravděpodobně bylo překvapením roku. Málokdo očekával, že Microsoft představí nástupce Windows 10, který zároveň tolik zvýší hardwarové nároky. Nicméně situace už je taková a mnozí uživatelé nebudou moci na Windows 11 přejít kvůli chybějící podpoře TPM nebo nepodporovaným starším verzím procesorů. Jiní dost možná Windows 11 vůbec nechtějí. Dobrou zprávou je, že k Windows 11 existuje dostatek alternativ.

Možnost 1: Windows 10

win10update

Přechod na nové verze systému Windows 10 v současné době funguje bez větších problémů. | Zdroj: Windows 10

Pro mnoho uživatelů je pravděpodobně nejpohodlnější zůstat u stávajících Windows 10. Ačkoliv jsou Windows 11 jejich nástupcem, podpora Windows 10 nebude ukončena. Budou pro ně neustále vycházet funkční aktualizace a podpora bude pokračovat až do října 2025. V příštích několika letech bude tedy provoz Windows 10 stále bezpečný.

Novinkou je, že aktualizace funkcí bude Microsoft nyní dodávat pouze jednou ročně. Jak už jsme se nedávno přesvědčili u systému Windows 10 21H2, Windows 10 zůstávají z velké části stejné. Microsoft upouští od velkých inovací, což je pro mnoho uživatelů přesně to, co chtějí.

Mimochodem, až do ledna 2023 bude Microsoftem stále podporován i systém Windows 8.1. Pokud jej stále používáte, máte ještě rok čas.

Možnost 2: Linux Ubuntu

ubuntu21-10-1

Jednoduché testování: Ubuntu je k dispozici v režimu Live, který si můžete snadno vyzkoušet. | Zdroj: Ubuntu

Je Linux skutečně alternativou k Windows 11? Ne vždy a ne pro všechny účely. Nicméně doba, kdy byla desktopová verze Linuxu vhodná pouze pro studenty informatiky, už je dávno pryč. Zejména pro soukromý sektor se Linux, a platí to zejména pro Ubuntu, hodí více, než by se mohlo zdát. Je velmi rozšířený, stabilní, bezpečný a jeho výhodou je i ochrana dat.

Více než mnohá doporučení ale nejlépe napoví samotné otestování systému. S Ubuntu to můžete udělat velmi snadno. Stačí si stáhnout aktuální verzi systému a uložit si soubor ISO na USB disk v prostředí Windows. V tom vám dobře pomůže například nástroj Rufus.

Pak stačí spustit Ubuntu z flash disku po restartu počítače a nechat jej běžet v režimu Live. Tak si můžete alternativní systém bezpečně vyzkoušet a otestovat, zda jej zvládne váš hardware a zda by vám pro každodenní činnost vyhovoval.

Možnost 3: Linux Mint

linuxmint

Tenký Mint: Linux Mint Xfce šetří zdroje. | Zdroj: Linux Mint

Pokud byste chtěli volit z linuxových systémů, je mezi nimi velký výběr. Možná až příliš velký na to, aby se v nich člověk rychle zorientoval. Mnohými ale bývá doporučovaný Linux Mint, protože je velmi dobrý pro uživatele, kteří přecházejí z prostředí Windows. Je zaměřený na stabilitu a snadné používání se vstřícným uživatelským rozhraním.

Na lehce starší hardware je dobrým tipem Linux Mint Xfce. Zkuste si integrované nástroje, ke kterým patří přehrávač médií Xplayer, nebo čtečka PDF Xreader. Aplikace jsou také mimořádně úsporné z pohledu nároků na zdroje.

Možnost 4: MX Linux, a to také ještě pro 32bitové systémy

mxlinux

MX Linux stále ještě podporuje 32bitové systémy. | Zdroj: MX Linux

Zejména u Windows je to opět zcela zřejmé: pokud nemáte k dispozici správný hardware, jste ve slepé uličce. Počítače samozřejmě nelze používat věčně, technologie se přeci jen rychle vyvíjejí, nicméně není nutné dobře funkční, byť už mírně letitý, hardware hned vyhazovat.

To, co už bylo ohlášeno před několika lety, se nyní stalo v případě Windows 11 skutečností. V současnosti je k dispozici pouze 64bitová verze a starší 32bitové systémy jsou odstrčeny na vedlejší kolej. To je ale případ i mnoha distribucí Linuxu. Jednou z výjimek je ale MX Linux. Systém se soustředí na to, co je pro operační systém důležité: stabilita, bezpečnost a úsporný provoz.

Dobrý výběr

Ti, kdo Windows 11 nedostanou nebo nechtějí, mají v současnosti stále poměrně široký výběr alternativ. Pro většinu uživatelů je pravděpodobně nejvhodnější zůstat u systému Windows 10. Linux lze velmi dobře používat i na starším hardwaru. V soukromém sektoru by měly většinu požadavků splňovat vyspělé desktopové distribuce.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme