Přejít k hlavnímu obsahu

Analýza Wi-Fi stisknutím tlačítka: bezplatný nástroj zobrazí všechna připojená zařízení

Jiří Palyza 21.05.2021
info ikonka
Zdroj:

Ještě před několika lety byl počet zařízení v domácí Wi-Fi síti obvykle zvládnutelný. To se ale v mnoha domácnostech změnilo. Kdo chce získat přehled dnes, může tak učinit několika způsoby. Praktické jsou malé nástroje, které vytvářejí jasný přehled o všech zařízeních v domácí síti.

Před nějakým časem jsme si do domácí Wi-Fi připojovali tak leda PC, notebook a možná i chytrý telefon, a domácí sítě ještě byly velmi přehledné. Dnes je však situace jiná: počítače, tablety a chytré telefony jsou jen špičkou ledovce Wi-Fi. Přibývá spousta chytrých domácích zařízení a k internetu už zcela běžně připojujeme i herní konzole a televizory. Pokud jste ztratili přehled o tom, jak to vlastně ve vaší domácí Wi-Fi vypadá, můžete ho získat zpět pomocí programů, jako je například Lanytix. Pomocí něj můžete přehledně síť zmapovat a získat seznam připojených zařízení.

lanytix-logo

O&O Lanytix 1.0.1339 Dobrý

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný síťový nástroj umožňuje zkontrolovat domácí síť a přehledně zobrazuje nalezená zařízení.

oo-software.com/en/oolanytix

 

Přenositelný a jednoduše ovladatelný

lanytix

Lanytix není potřeba instalovat a přehledně zobrazuje seznam zařízení v domácí síti. | Zdroj: Lanytix

Aplikace O&O Lanytix je skromná a má velikost pouze asi 2 MB. Navíc není nutné program nijak podrobně instalovat, jen stačí spustit soubor EXE. Bez souhlasu uživatele program nic neudělá, tj. na začátku se zobrazí pouze prázdný seznam. To se změní po kliknutí myší na »Scan network«.

Během několika okamžiků se vytvoří rozsáhlý seznam zařízení, která jsou připojena v domácí síti Wi-Fi. O dokončení skenování vás informuje ukazatel průběhu v dolní části obrazovky. Pokud jsou k dispozici, jsou uvedeny názvy zařízení, IP a MAC adresy, časy odezvy na ping, používané operační systémy, názvy výrobců a údaje o připojení do sítě a změnách.

Praktické doplňkové funkce

Lanytix nabízí několik praktických doplňkových funkcí. Můžete například použít funkci vyhledávání pro nalezení konkrétních zařízení. Výsledný přehled můžete exportovat do souboru CSV. V nastavení je několik dalších specialit: například můžete zadat rozsah IP adres, určit, zda a kolik pokusů o ping má program provést a zda se má ke shromažďování informací použít protokol Address Resolution Protocol.

Volitelně zde můžete také aktivovat vytváření protokolů. Další karta »My PC« vypíše základní informace o vašem počítači, jako je jeho název, síťový adaptér, IP a MAC adresa, a také používané servery DNS a DHCP.

Alternativa pro skenování Wi-Fi

wirelessnetworkwatcher

S přehledem zařízení v domácí síti si také dobře poradí Wireless Network Watcher. | Zdroj: Wireless Network Watcher

Lanytix není jediným způsobem zobrazení přehledu zařízení v domácí síti Wi-Fi. Můžete se například podívat i do směrovače vaší sítě, který může v administrativním rozhraní přehled připojených zařízení nabízet.

Podobně jako Lanytix funguje například i nástroj Wireless Network Watcher, který je určený pro systém Windows. Rovněž poskytuje seznam všech zařízení v síti. Nejpraktičtější funkcí je možnost informovat o nových zařízeních pomocí zvukového signálu. Z hlediska detekce jsou oba programy identické a po skenování sítě najdou zcela identická zařízení.

wirelessnetworkwatcher-logo

Wireless Network Watcher 2.25

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj odhalí připojená zařízení ve stejné síti během několika sekund.

nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme