Než budou všechny chytré telefony vybaveny verzí Android 10 přeci jen ještě chvíli potrvá. Přesto už existují první náznaky jeho nástupce, který už je k dispozici pro testování v beta verzi. Android 11 bude uveden na trh ještě v roce 2020 a první modely telefonů dostanou aktualizaci pravděpodobně už v průběhu září. Nová verze mobilního operačního systému se bude jmenovat "Android R" a podle názvu ji bude provázet opět i přízvisko některé ze sladkostí se shodným počátečním písmenem.
Google nyní vydal třetí a poslední beta verzi systému. Je to krátce před uvolněním finální verze, takže beta 3 nepřináší ani tak nové funkce, jako spíš větší stabilitu. To by mělo přinést výhodu hlavně vývojářům, kteří mohou přizpůsobit své aplikace nové verzi systému.
Restarty po updatech budou příjemnější
Druhý vývojářský update pro Android 11 ukázal nové zajímavé funkce. Kromě řady z nich, které jsou zajímavé právě pro programátory (jednodušší metoda práce s daty a zobrazení obnovovací frekvence displeje) byly mezi nimi i některé příjemné novinky z pohledu koncového uživatele.
Nový operační systém je vybaven funkcí "Resume on Reboot" (informuje server AndroidCentral). Znamená to, že pokud je například zařízení aktualizováno přes noc a poté automaticky restartováno, systém uloží přihlašovací údaje do extra zabezpečené části paměti. Po restartu se tato data použijí k automatickému odemknutí smartphonu a obnovení stavu před restartem.
Mezitím Google také oznámil, že dojde k dalším změnám v aktualizacích zařízení. Pokud se už u Androidu 10 podařilo rychleji distribuovat aktualizace systému mezi uživateli, samotná instalace nové verze by v budoucnu měla být také rychlejší (podle informací serveru 9to5Google). Možné to bude díky nové specifikaci Googlu pro výrobce zařízení: pro aktualizace Androidu budou v budoucnu muset vyhradit druhý paměťový oddíl. To znamená, že paměť smartphonu bude rozdělena na dvě oblasti a pokud například v první z nich bude instalován Android 10, aktualizace pro Android 11 se instalují do druhé oblasti. Po dokončení instalace zůstane druhá oblast neaktivní do chvíle, kdy uživatel restartuje zařízení. Teprve poté dojde k "aktivaci" nového operačního systému. Výhodou pro uživatele je skutečnost, že smartphone může být během instalace používán i nadále, a to aniž by uživatel věděl o procesu instalace. Proto tento proces Google nazývá "Seamless Updates" – nejvíce se asi hodí ekvivalent "hladké updaty".
Google připravuje Android pro moderní displeje
Android 11 usnadní vývojářům přizpůsobení jejich aplikací moderním trendům v oblasti displejů. Podle informací AndroidPolice může být verze pro vývojáře už kalibrována tak, aby tvůrci aplikací mohli vidět na displeji, zda jejich aplikace nevykazuje nějaké vady zobrazování. Už v průběhu vývoje se tak mohou vyvarovat fragmentaci textu nebo chyb v zobrazení.
Tento režim náhledu má ještě další verzi, ve které mnohem lépe vyplňuje okraje displejů a je zaměřena na ladění pro displeje se zaoblenými okraji. I zde je cílem zabránit tomu, aby části aplikace přesahovaly aktivní část displeje, což by vedlo ke zkreslení. Počet aplikací, které bude potřeba následně opravit pro lepší zobrazení na displejích se zaoblenými rohy, by proto měl být v Androidu 11 výrazně nižší.
Android 11: datum oznámení a plán realizace
Časový plán dokončování a uvolňování Androidu 11 | Zdroj: Google
Už v přípravě na konferenci Google I/O 2020 (12. až 14. května) zazněla informace, že Android 11 bude vydán letos (informuje 9to5Google). Aktuální zpráva, týkající se data vydání, je "koncem tohoto roku". Vzhledem k tomu, že Android 10 byl uveden na trh v září 2019, můžeme předpokládat podobné období i pro Android 11. Signálem je publikovaný časový harmonogram, který popisuje vývoj systému Android 11.
Podle videa, omylem zveřejněného společností Google, by Android 11 měl být spuštěn 8. září. Google klip nejprve zveřejnil začátkem července na YouTube, ale poté jej rychle odstranil (podle Android Police).
Přesný plán včetně konkrétních aktivit lze také nalézt na webových stránkách pro vývojáře.
První test odhaluje Android 11
Zde testovaný systém Android R dosáhl na smartphonu Google Pixel 4 docela dobrých výsledků. | Zdroj: GeekBench
Android 11 byl evidentně poprvé testován ve volném prostředí. Jak ukazuje položka na benchmarkovém webu GeekBench, proběhl test operačního systému "Android R" na zařízení Google Pixel 4. Výsledek testu 712 bodů na jednom jádru a 2181 na více jádrech je docela působivý, ale mohl být také snadno zmanipulován. V současnosti je u podobných materiálů stále nutná opatrnost. Podle stávajících výsledků dosahuje Google Pixel 4 s Androidem 10 o pár bodů více, než Android 11, ale do termínu vydání nového operačního systému ještě zbývá nějaký čas na optimalizaci. Google údajně ještě pracuje i na dalších funkcích systému Android 11. Mělo by být odstraněno omezení na 4 GB u nahrávaných videí. Nahrávání v rozlišení 4K rychlostí 60 snímků/s by proto už neměl být problém.
Android 11: vylepšení podpory Bluetooth a elektronické ID
Očekávanou funkci objevili XDA developers. Hluboko v systému nalezli "Context-aware Bluetooth airplane mode". U systému Android Q je to tak, že všechna Bluetooth připojení se aktivací letového režimu přeruší. To je obzvlášť nepříjemné například v situaci, kdy chce uživatel i nadále používat zvukový výstup.
U příští verze, tj. Android R, by měl systém rozpoznat, že připojení je stále aktivně využíváno. To by poté nebylo přerušeno ani při aktivaci letového režimu.
Android 11 by mohl získat ještě více užitečných funkcí. Nové procesory Snapdragon by měly podporovat "Android Identity Credential APIs". I Google se bude více koncentrovat na to, aby v Androidu umožnil uložit například elektronickou identifikaci, jako je občanský nebo řidičský průkaz.
Výměna dat, tmavý režim a dlouhé screenshoty
Android 11 by měl také uživatelům více usnadnit výměnu dat mezi dvěma smartphony. Zprostředkuje to funkce Nearby Sharing, podobná AirDropu ze světa Apple. | Zdroj: CHIP archiv
Android 11 by měl obsahovat dvě další zajímavé funkce. Oblíbený tmavý režim bude propojen s časovačem. Uživatelé si tak budou moci nastavit čas, kdy se smartphone automaticky přepne do tmavého režimu. To nejen ušetří kapacitu akumulátoru, ale také oči uživatelů.
Plánují se i dlouhé "scroll-screenshots", tedy rolovatelné otisky obrazovek, které přesahují normální velikost displeje smartphonu. Pokud se tato funkce použije, může být například namísto jen malé části vyfotografována celá webová stránka. Jak ale sdělil jeden z vývojářů Androidu, minimálně krátce po uvedení to Android 11 ještě umět nebude.