Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Android čelí nárůstu ransomware

redakce 01.03.2016

V průběhu Mobile World Congress v Barceloně představila společnost ESET studii informující o vzestupu kybernetických útoků na mobilní zařízení s operačním systémem Android prostřednictvím ransomware.("")

Autoři studie popsali sílící trend tohoto obzvlášť zákeřného malware, který svou schopností zašifrovat zařízení, měnit jeho PIN, nebo uzamykáním obrazovky stále více ohrožuje uživatele operačního systému Android.

Podle autorů studie představuje ransomware pro uživatele mobilních zařízení stále větší problém. Obzvláště typy, které uzamykají obrazovku či šifrují, si našly cestu k platformě Android. Stejně jako ostatní typy škodlivého softwaru na Androidu – například SMS trojské koně – zaznamenal ransomware v několika posledních letech překotný vývoj a jeho tvůrci přejali řadu technik, které se ukázaly být účinné u útoků cílených na stolní počítače.

vyvoj-ransomware

Počet výskytů ransomware na mobilní platformě Android. Zdroj: ESET

V případě uzamčení monitoru se u operačního systému Android (stejně jako u Windows) zpravidla jedná o typ tzv. „policejního ransomware“, který se snaží zastrašit oběti tím, že je falešně obviní z nelegálního stahování obsahu a nutí je zaplatit určitou „pokutu“. Tento crypto-ransomware škodí prakticky neprolomitelným šifrováním, což znamená, že uživatelé nemají žádnou možnost, jak získat zpět napadené soubory.

„Přesunem stále většího počtu uživatelů od počítačů k mobilním zařízením dochází zároveň k přesunu i jejich citlivých osobních dat. Z tohoto důvodu se útočníkům vyplatí soustředit útoky pomocí ransomware na Android,“ říká Robert Lipovský, výzkumník společnosti ESET.

„Uživatelé zařízení s operačním systémem Android by proto měli mít tyto hrozby na paměti a myslet na prevenci. Mezi nejúčinnější opatření, která mohou uživatelé podniknout, je vyvarovat se návštěv neoficiálních obchodů s aplikacemi a nainstalovat si mobilní bezpečnostní aplikaci, kterou si budou průběžně aktualizovat. Kromě toho je důležité mít všechna důležitá data z mobilního zařízení zálohována,“ dodává Lipovský. Jedním s vhodných nástrojů je například aplikace ESET Mobile Security.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud