Přejít k hlavnímu obsahu

Animované fotografie: praktická aplikace rozpohybuje portréty tváří

Jiří Palyza 09.03.2021
info ikonka
Zdroj:

Pokud chcete mít zajímavou vzpomínku na své prarodiče nebo jiné předky, můžete pomocí umělé inteligence rozpohybovat jejich tváře na starých fotografiích. Fotografie ožívají díky podpoře technologie strojového učení.

V dnešní době má mnoho uživatelů spoustu fotografií a četná videa, díky kterým si mohou uchovávat vzpomínky na skvělé zážitky. Na druhou stranu vzpomínek na vlastní předky mezi nimi moc není – zpravidla jen hrstka starých fotografií, často už ve velmi špatné kvalitě. Není se čemu divit. Fotografování bylo v minulosti mnohem nákladnější a časově náročnější, a videa vůbec nepřicházela v úvahu.

Pokud byste chtěli vidět své prarodiče s realistickou mimikou tváře, můžete zkusit animovat staré fotografie pomocí webové aplikace Deep Nostalgia. Nejsou k tomu nutné žádné předchozí znalosti, protože technologie strojového učení vypočítává pohyby tváře automaticky.

myheritage-logo

MyHeritage – Deep Nostalgia

CHIP hodnotí Dobré

Webová aplikace od MyHeritage animuje staré fotografie pomocí prvků strojového učení. Fotografie předků ožívají dodanou mimikou.

 

Deep Nostalgia: příprava fotografií

jellybean

Před animací zvolené fotografie ji ještě lze vylepšit barvami. | Zdroj: AI Picture Colorizer

Aby byl výsledek přesvědčivý, měly by být nahrané fotografie v nejlepší možné kvalitě. V případě velkoformátových obrázků může stačit fotografii za dobrých světelných podmínek znovu vyfotit mobilním telefonem. Vzhledem k tomu, že Deep Nostalgia se později zaměří na výřez obličeje na fotografii, pokud fotoaparát smartphonu dokáže zaostřit, je dobré obraz také přiblížit. Je ale lepší, pokud se obrázky správně naskenují. V nastavení se doporučuje vybrat vysoké rozlišení, alespoň 300 dpi.

Pokud chcete jít ještě o krok dál, můžete si před nahráním fotografie před animací obrázek ještě obarvit. MyHeritage funkci obarvení nabízí také, ale pokud jsou barvy nesprávné nebo příliš světlé, nenabízí žádné možnosti dalšího nastavení. Jako vhodnou alternativu lze vyzkoušet jiný nástroj s prvky strojového učení: AI Picture Colorizer.

colorizer-logo

AI Picture Colorizer

CHIP hodnotí Dobré

Pomocí webové aplikace dopřeje starým černobílým fotografiím barevnost.

 

Deep Nostalgia: animace starých fotografií

myheritage-deep-nostalgia

Animací s pomocí strojového učení ožívají portréty předků. Pro prarodiče to může být nevšední zážitek z jiného pohledu na své předky či příbuzné. | Zdroj: MyHeritage Deep Nostalgia

Nyní už můžete upravené obrázky animovat pomocí aplikace MyHeritage Deep Nostalgia. Stačí kliknout na tlačítko »Nahrajte fotografii« a vybrat vhodný soubor. K využívání služby budete potřebovat založený účet u služby MyHeritage, který je ale bezplatný. V položce nabídky »Rodokmen/Moje fotografie« poté najdete všechny své nahrané obrázky. Nakonec v náhledu kliknete na tlačítko »Animovat«.

Prvky strojového učení znovu nahraný obrázek optimalizují, například jeho zaostřením. Vylepšit se dají i fotografie špatné kvality, u skupinových fotografií si dokonce můžete mezi rozpoznanými tvářemi vybírat. Algoritmus ale nejlépe funguje u portrétních fotografií.

Hotová videa lze v animačním okně uložit ve formátu souborů MP4. K dispozici je také deset různých hotových animací, ve kterých se jedinec na fotografii rozhlíží, usmívá nebo dokonce mrká. Tímto způsobem si můžete v rámci bezplatného účtu MyHeritage animovat až pět obrázků. Je tedy dobré si předem rozmyslet, které obrázky si budete chtít "oživit".

Dobrá implementace skvělého nápadu

Ne každý má to štěstí, aby poznal své vlastní prarodiče a další příbuzné. Pomocí webové aplikace Deep Nostalgia si můžete své předky oživit alespoň virtuálně, téměř jako pohyblivé obrazy z Harryho Pottera. Určitě tím můžete udělat radost i svým rodičům, kteří pak znovu uvidí obrázky vlastních rodičů v novém pohledu. I když bezplatná aplikace umožňuje pouze pět animací, stojí za to si ji vyzkoušet.

Fotosoftware pro rozpoznávání tváří

digikam-1

Správce fotografií digiKam disponuje funkcí rozpoznávání obličejů s podporou prvků umělé inteligence. | Zdroj: DigiKam

Pokud spravujete rozsáhlejší album fotografií a hledáte software s podporou rozpoznávání obličejů, mohl by vám v tom pomoci opensourcový digiKam. Díky vlastní technologii strojového učení dosahuje vysoké přesnosti. Pokud se vyhýbáte Fotkám Google a dalším cloudovým službám a raději si fotky ukládáte sami, digiKam by vám v tom mohl pomoci. Jde o nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, který je nyní ke stažení ve verzi 7.2. Dokáže rozpoznat tváře a automaticky je označit. Vývojáři slibují až 97% přesnost. Máte tedy k dispozici funkci hledání lidí, ale nepotřebujete k tomu cloud čili máte stále plnou kontrolu nad svými daty.

Čím více obrázků konkrétní osoby máte ve svém albu v programu digiKam, tím přesněji rozpoznání obličeje funguje. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na album zde můžete tváře vyhledávat. Přepněte se na kartu Lidé na levém postranním panelu a můžete zde označit rozpoznané tváře a přiřadit jména. Postupně s rozšiřováním vašeho alba budou nově rozpoznané tváře orámovány zeleně. Při fotografování portrétů to funguje mnohem lépe, než u skupinových fotografií.

digikam-logo

digiKam 7.2 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Software s otevřeným zdrojovým kódem je dodáván se vším, co byste si mohli přát pro prohlížení, organizaci a úpravy fotografií i videí. K dispozici je 32 a 64bitová verze programu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme