Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Anonymní surfování se zabezpečením VPN: od švýcarského provozovatele dobře funguje i bezplatná verze

Jiří Palyza 16.03.2022
info ikonka
Zdroj:

Nabídka aplikací pro VPN je široká, ale za většinu služeb musíte po krátké testovací fázi začít platit. Existují ale výjimky, jako například PrivadoVPN. Ačkoliv také nabízí placenou verzi, jeho bezplatná alternativa je zajímavá.

Poptávka po VPN je vysoká a na trhu je k dispozici celá řada služeb. Uživatelé si mohou vybrat mezi širokou nabídkou jak bezplatných, tak i zpoplatněných variant. U bezplatných verzí je ale na místě vyšší opatrnost, protože náklady vložené do vývoje a podpory provozu se musejí někde vrátit. Proto jsou bezplatné služby VPN obvykle zeštíhlené, což by bylo ještě přijatelné. Horší je to v případech, kdy se služby financují prodejem uživatelských dat.

Zajímavou nabídkou VPN je švýcarská služba PrivadoVPN. Také je k dispozici v placené verzi, ale nabízí i bezplatnou variantu PrivadoVPN Free. Tu lze používat déle, než zkušební verze u mnoha jiných výrobců.

Bezplatná VPN s 10 GB měsíčně

privadovpn-1

PrivadoVPN Free je určeno spíš pro příležitostné uživatele. | Zdroj: PrivadoVPN

Pokud si stáhnete a instalujete PrivadoVPN Free, získáte omezenou službu, která je limitována měsíčním objemem dat na 10 GB. Kromě toho nebudete mít přístup ke všem šedesáti lokalitám služby, ale pouze ke čtrnácti. Bezplatný tarif navíc povoluje v danou chvíli pouze jedno připojení, službu nejde provozovat na několika zařízeních současně.

Pro náročnější uživatele, kteří využívají VPN připojení častěji, tak PrivadoVPN Free není vhodnou volbou. Bude vyhovovat spíš příležitostným uživatelům, kteří hledají vhodnou VPN například na dovolenou nebo pro použití při připojení na veřejných hotspotech.

Bezpečnost a ochrana dat

privadovpn-2

Výběr protokolů VPN je bohatý. | Zdroj: PrivadoVPN

K otázkám oblasti zabezpečení a ochrany soukromí Privado VPN přistupuje správně. Výběr protokolů VPN je dobrý, součástí je i WireGuard, který se brzy stane standardním protokolem. Pokud ale chcete, můžete si také nastavit OpenVPN nebo IKEv2.

Podle informací provozovatele služba PrivadoVPN Free nezaznamenává logovací soubory s IP adresami, ani informace o používání VPN. To ale nebylo doposud ověřeno nezávislým auditem. Sleduje se pouze množství využitých dat. V bezplatné verzi má každý uživatel k dispozici 10 GB. Po vyčerpání stanoveného limitu poskytovatel sníží rychlost na 1 Mbit/s. K registraci pro používání služby budete potřebovat pouze e-mailovou adresu.

PrivadoVPN nezveřejňuje údaje o DNS, IP ani WebRTC. Pokud není VPN dostupná, lze zapnout "killswitch", který přeruší internetové připojení.

Provoz a funkce bezplatné sítě VPN

Ovládání je jednoduché, i když má software pro Windows k dispozici rozhraní pouze v angličtině. Vyberete si zemi, stisknete tlačítko a počkáte několik sekund, než se vytvoří připojení VPN. Nastavení jsou také přehledná: kromě protokolů VPN můžete aktivovat killswitch a automatické připojení, stejně jako chování klienta při spuštění a aktualizaci.

Funkce jsou dobrým základem, ale někteří jiní poskytovatelé VPN přeci jen nabízejí více, například rozdělení tunelů (PrivadoVPN to umí jen na Androidu), připojení k Toru nebo rozšíření pro prohlížeč. PrivadoVPN nabízí přibližně 450 serverů ve 46 zemích, ale bezplatná verze je omezena na devět zemí a 14 míst, V porovnání s jinými bezplatnými nabídkami je PrivadoVPN velmi férová.

S bezplatnou verzí PrivadoVPN Free můžete streamovat Netflix z USA a sdílet soubory, i když budete možná muset jednou či dvakrát změnit server. To je ale u služeb VPN docela běžné, protože Netflix a další podobné služby jejich servery často blokují.

Rychlost: co vám zbyde z rychlého připojení?

VPN může být velmi bezpečná, ale pokud uživatele příliš zpomaluje, většina z nich sáhne po jiném řešení. U VPN připojení se proto sleduje kromě rychlosti downloadu a uploadu také latence.

Při dostupnosti gigabitového internetu můžete dosáhnout bez VPN následujících hodnot:

– download: 810 Mbit/s,
– upload: 50 Mbit/s,
– latence: 10 ms.

Po zapnutí PrivadoVPN a připojení k nejrychlejšímu dostupnému serveru je možné naměřit:

– download: 300 Mbit/s,
– upload: 45 Mbit/s,
– latence: 16 ms.

Porovnání ukazuje, že PrivadoVPN je brzdou jako každá jiná služba VPN, ale i pokles downloadu na 300 Mbit/s je poměrně silná hodnota.

Dobrá bezplatná VPN

Pokud chcete využívat všechny funkce VPN, budete muset sáhnout po placené verzi. Tu nabízí i PrivadoVPN, ale pro příležitostné uživatele má v nabídce i zajímavý bezplatný tarif. Znamená to méně serverů k dispozici a omezený datový limit na 10 GB měsíčně. Pokud vám to stačí, PrivadoVPN Free je dobrá služba zdarma.

Pokud byste si chtěli PrivadoVPN vyzkoušet, vše potřebné najdete na webové stránce https://privadovpn.com.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme