Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aplikace v soutěži Společně otevíráme data

Josef Mika 02.09.2015

Fond Otakara Motejla vyhlásil třetí ročník soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech.

Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2015.

Státní úřady, kraje i města postupně zpřístupňují informace ve strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další využití. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zpřístupněných dat se velmi rychle někdo chopí a zpracuje je do uživatelsky přívětivější podoby. A nejde jen o uživatelskou přívětivost ale i zcela nová využití, která původního vlastníka dat třeba nenapadlo zkoumat.

V posledním ročníku soutěžeSpolečně otevíráme data, kterou Fond Otakara Motejla organizuje, se objevila řada aplikací, které pomáhají běžným občanům. Vítězný projektedesky.cz přehledně zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách měst a obcí. Občané jejím prostřednictvím mohou sledovat důležité změny ve svém okolí - např.  uzavírky silnic, prodej obecních pozemků nebo stavební řízení na nový supermarket. Další užitečnou aplikací jeWC kompas - služba, určená primárně handicapovaným, která mapuje dostupnost a kvalitu veřejných toalet. Web je přizpůsoben zobrazení na chytrém telefonu. Aplikace DATY.cz zase sbírá informace o firmách a jejich aktivitách a upozorňujeme na nové obchodní příležitosti nebo rizika s těmito společnostmi spojené.

Zpřístupňování dat veřejné správy podporují i české firmy, generálním partnerem akce je společnostCZ.NIC. Soutěž podporují také společnosti Red Hat, ABRA Software, Huawei a Microsoft.  

Více informací na www.otevrenadata.cz/soutez


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud