Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple dostal od Evropské unie pokutu 13 miliard korun: čím se provinil tentokrát?

Jakub Fišer 19.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Boj společnosti Apple a Evropské unie (EU) na ostří nože pokračuje i v únoru. Americká společnost nově vyfasovala poměrně hodně vysokou pokutu ve výši 500 milionů eur, tedy asi 13 miliard korun. Na vině je dle evropského regulátora monopolní postavení aplikace Apple Music na zařízeních výrobce.

Kapitoly článku

Pokuta pro Apple

Pokuta zatím nebyla oficiálně potvrzena ani jednou stranou, informoval o ní totiž list Financial Times. Trest pro Apple má vycházet ze sporu z loňského roku, kdy Evropská komise vytknula Applu, že „neumožňuje hospodářskou soutěž“ a že pravidly v obchodě App Store „brání vývojářům informovat uživatele o dalších možnostech“.

Problém se má týkat aplikace Apple Music, což je na zařízeních Apple nejen nativní přehrávač, ale také placená streamovací služba. Apple ji v pravdě nabízí ve svých telefonech a jiných zařízeních za peníze, přitom ale nezobrazuje reklamu pro jiné subjekty, třeba konkurenční.

Vzhledem k tomu, že v této konkrétní otázce nedošlo k zatím žádnému řádnému vyústění, mohla Evropská unie sáhnout po pokutě. Ta má být dle zdrojů blízkých společnosti, které cituje list Financial Times, ve výší 500 milionů eur, což činí v přepočtu 12,7 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat

Další regulace EU

Financial Times požádalo Evropskou komisi i Apple o komentář, zatím ale bez odezvy. Nejde o první velký spor Evropské unie a Applu. Jen za poslední rok musel Apple několikrát „ustoupit“ vůli EU.

Například zavedením jednotného USB-C konektoru pro iPhony. Nová aktualizace iOS 17.4, která přijde co nevidět, přinese například možnost alternativních obchodů s aplikacemi nebo možnost výběru alternativního vyhledávací enginu v rámci iOS. Všechny tyto vynucené novinky jsou součástí balíčku regulací označovaného jako akt o digitálních trzích (DMA).

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud