Malá sluchátka do uší, jakými jsou například Apple AirPods nebo Samsung Galaxy Buds, jsou velmi praktická při různých aktivitách. Ať už se jedná o sport či cestování, miniaturní sluchátka nezabírají prakticky žádný prostor a obvykle jejich kvalita zvuku není o nic horší, než výrazně větší modely s koncepcí "přes uši". Navíc vypadají docela elegantně. Na druhou stranu může být malá velikost pro někoho problém: zejména pokud uživatelé nemají na sluchátka speciální pouzdro, snadno se ztrácí.
A přesně tento problém chce nyní vyřešit čínský výrobce Xiaomi – alespoň tomu nasvědčuje patent, podaný v Číně a Nizozemsku. Patentová dokumentace popisuje řešení smartphonu, ve kterém jsou dvě sluchátka do uší integrována přímo do těla zařízení (informuje Android Authority). Nizozemský časopis LetsGoDigital vytvořil renderované video, které se snaží patent Xiaomi vizualizovat.
Xiaomi: jak by mohl smartphone s integrovanými sluchátky vypadat
Už žádné další ztráty sluchátek: Xiaomi představuje odvážný koncept pro chytré telefony. | Zdroj: LetsGoDigital
Část sluchátek, kde jsou umístěny miniaturní reproduktory a která se pro poslech vkládá do uší, je umístěna na kloubu, umožňujícího sklápění do svislé polohy. V této poloze se sluchátka vloží do těla smartphonu a reproduktory tak budou mířit nahoru z těla mobilu a zvuk vyzařovat do prostoru. Pro ušní poslech se po vyjmutí sluchátek reproduktory sklopí o 90°, aby je bylo možné vložit do uší jako klasické "pecky".
Koncept se na první pohled může zdát velmi praktický, ale vyvolává také některé otázky – zejména, pokud jde o hygienu. Při umístění sluchátek do smartphonu by neustále přicházela do kontaktu s okolním prostředím, rukama, obsahem různých zavazadel či kapes u kalhot. A poté by si je uživatelé vložili do uší.
Je také sporné, kde vytvořit v těle smartphonu pro sluchátka prostor. Zejména pokud mají zařízení zůstat tak štíhlá, jako většina nových modelů. Výrobci jako Apple už přestali používat 3,5mm konektor, který je u mnoha uživatelů oblíbený, aby tím vytvořili více místa pro akumulátor a další komponenty.
Z tohoto pohledu se zdá nepravděpodobné, že by se našlo dostatek místa v těle zařízení, aniž byste museli omezovat prostor pro jiné komponenty. Je tedy otázkou, zda nakonec koncept Xiaomi nezůstane jen v patentové dokumentaci.
mohlo by vás také zajímat: test – xiaomi redmi note 8t, skvělá koupě s dlouhou výdrží