Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple už zase nehorázně zdražuje: po iPhonech a iPadech to schytá příslušenství

Jakub Fišer 21.10.2022

Americký Apple je zřejmě jedinou technologickou společností, která se otevřeně nebrání zdražování. Ukázalo se to na cenách nových iPhonů v září, nových iPadů nyní a podle všeho také příslušenství.

Kapitoly článku

Nejprve ale pro kontext. Když jde o Apple a zdražování, první vážné spekulace se objevily kolem iPhonů 14. Ty Apple představil a slíbil, že budou stát stejně. Ano, ale jen v USA. V Evropě je kvůli odlišnému kurzu dolaru cena vyšší o 2000 až 4000 korun.

Další ránu schytaly nově představené iPady – základní model 10. generace a nový iPad Pro. A stačí se podívat právě na výkonné tablety s čipem M2. Novinka s 12,9″ displejem a pouze Wi-Fi konektivitou (bez 5G) vyjde letos na 35 490 Kč včetně DPH. Přitom vloni model s M1 a shodným 128GB úložištěm stál 30 990 Kč včetně DPH.

Dražší AirTag i MagSafe

A po zdražení mobilů a tabletů se nyní Apple chtě nechtě musel rozhodnout zdražit také příslušenství. Nejvíce patrné je to na oblíbeném lokátoru AirTag, který Apple uvedl s cenou 890 Kč s DPH; i když krátce poté cena u některých prodejců klesla i na 790 Kč. To je však minulostí. Nyní už Apple prodává jeden AirTag za 990 Kč, sadu čtyř potom za 3 290 Kč (původní cena setu byla 2 990 Kč).

Dále MagSafe nabíječka. Apple v Evropě zdražuje také oblíbený kovový puk pro nabíjení formou MagSafe. Z původní ceny 990 Kč, respektive něco přes tisícovku u některých prodejců, je rázem 1 290 Kč včetně DPH. A podle serveru The Apple Post se zdražení týká také několika lacinějších kousků z Apple Storu, jako třeba čtečky SD karet s Lightning donglem.

V příštím roce se očekává další vlna “nuceného zdražování” vlivem dalších měnových změn. Zmíněné dražší příslušenství stále můžete sehnat u tuzemských prodejců za původní ceny, jde ale pouze o doprodej a nové várky zboží už budou s novou cenou.

Zdroj: Apple Store, The Apple Post


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme