Přejít k hlavnímu obsahu

Apple Vision Pro: brýle z budoucnosti

redakce 24.07.2023

Společnost Apple představila na začátku léta svou horkou novinku – brýle Apple Vision Pro. Pojďte se s nimi seznámit blíž.

Apple jako průkopník nových trendů a technologií

Už od začátku svého založení se firma Apple vždy profilovala jako inovátor a vizionář na poli technologií a ráda bořila dosavadní zajeté koleje. První iPhone patřil mezi první chytré telefony, které jste ovládali přes velkou dotykovou obrazovku. Při využití nových technologií vždy dbá na intuitivní ovládání a na celkovou dobrou uživatelskou zkušenost.

Co je Apple Vision Pro?

Nový produkt Apple Vision Pro popsal ředitel společnost Apple Tim Cook jako brýle, které propojí reálný a virtuální svět. Na rozdíl od konkurenčních produktů vám však k ovládání těchto brýlí budou stačit jenom vaše gesta, hlasové pokyny a také pouhé pohyby očí. Svým designem velmi připomínají futuristické lyžařské brýle.

Designéři popisují Apple Vision Pro jako takové rozšíření iPhonu, Macu nebo iPadu. Po nasazení brýlí uvidíte reálný prostor, který je okolo vás v daný okamžik. Ale zároveň vám systém promítne jakýkoliv virtuální předmět, aplikaci nebo digitální soubor, o který gestem ruky požádáte.

Pro zábavu, ale především i na práci

Jednoduše si ze svého modelu iPhone 14 přetáhnete poslední díl akčního seriálu do prostředí brýlí, celý obraz si zvětšíte a ještě se virtuálně přenesete do prostoru svého oblíbeného kinosálu. Neuvěřitelné? Tak přesně tohle ale tyto brýle dokáží.

Apple Vision Pro ale neslouží jenom pro zábavu. Své uplatnění najdou klidně i v pracovním prostředí. Představte si architekta, který po nasazení brýlí dosadí navrhnutý virtuální dům přímo do prostředí reálného stavebního pozemku, aby viděl, jak na něm dům bude vypadat.

Abyste ale měli i ponětí o tom, co se děje okolo vás v reálném světě, vybavil Apple tyto brýle technologií EyeSight. Jakmile na vás začne někdo mluvit, brýle to zaregistrují, upozorní vás na to. A ještě směrem k tázané osobě zobrazí vaše oči, aby nekomunikoval jen s nepropustnými černými skly.

Brýle se přizpůsobí vašemu obličeji i dioptriím

I samotný prodej brýlí proběhne trochu jinak – nezajdete si pro ně do obchodu stejně jako pro nejnovější iPhone 14 Pro. Budou personalizované na základě vašich individuálních tělesných propozic. Pro ty, kteří nosí dioptrické brýle, odpadá nošení kontaktních čoček, protože budou mít ve VR brýlích už dioptrická skla. A společně s personalizovanými brýlemi Apple vyrobí také přesného avatara, kterého bude představovat osobnost nositele brýlí ve virtuálním světě.

Na nákup Apple Vision Pro si ale budeme muset ještě počkat

Apple zatím uvádí, že Vision Pro začne prodávat na americkém trhu na začátku roku 2024 za startovací cenu 3 499 dolarů (zhruba 77 tisíc Kč). Prodej v dalších zemích pak plánuje až v průběhu roku 2024. Je tedy otázka, kdy se vůbec tyto brýle dostanou k nám.

Měření


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud