Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Autokamera Mio Mivue Mirror R30

redakce 22.02.2016

Uvažujete o tom, že byste si do auta nainstalovali kameru, která zaznamenává vaši jízdu? Pak máme pro vás zajímavý tip…

Najdete za rok slušnou porci kilometrů? Máte pocit, že máte při řízení smůlu na řidiče „amatéry“? Chcete mít záznam pro případ problémů? Všechny tyto požadavky vyřeší instalace autokamery!

Její výběr ale není nic snadného – na trhu najdete poměrně velký výběr modelů již od přibližně 2 tisíc korun, které se liší v celé řadě parametrů. Pokud hodláte kameru využívat jen výjimečně, pak už nemusíte číst dál a můžete si pořídit téměř libovolnou kameru – většina aktuálně nabízených výrobků už základní požadavky splňuje a vy pravděpodobně zklamáni nebudete. Pokud ale patříte mezi náročnější uživatele, pak pro vás máme zajímavý tip. Kamera Mio Mivue Mirror R30 totiž nabízí poměrně unikátní přístup k této problematice.

overview-borad-mivuer30-tw

 Jestliže jste už někdy kameru ve svém voze měli, pak si jste určitě vědomi dvou zásadních problémů při jejím používání:

1) Umístění

Pro umístění jakéhokoliv zařízení na čelní sklo platí poměrně přísná pravidla. Klíčovým problém je, že nesmí být umístěno do zorného pole řidiče - na což mohou být někteří policisté „alergičtí“ a tato alergie může vyústit až v pokutu do výše 2 tisíc korun. U navigací jde problém vyřešit tak, že se umístí na spodní část prosklení, přes kterou je vidět přední kapota. Z tohoto místa ale autokamera nic nenatočí – ta musí být rozhodně výše. A je poté na vašich přesvědčovacích schopnostech při dialogu s policistou, dokázat, že dané umístění je mimo vaše zorné pole. A smutným pravidlem často bývá, že pokud takové umístění najdete, značně vám ztíží ovládání kamery.

2) Ochrana

S předchozím bodem souvisí i další problém – kam dát kameru, aby nebudila pozornost kolemjdoucích. Jen málokomu se totiž chce kamerku při každém parkování venku odpojovat a skrývat (například do palubní přihrádky). A ve chvíli, kdy necháte na viditelném místě, může být riziko krádeže (především ve velkých městech) neúměrně vysoké.

Kamera od Mia s označením R30 oba tyto problémy poměrně elegantně řeší – jde v podstatě o zrcátko s kamerou, která se pomocí gumových pásků přidělá na existující zrcátko. Jde o řešení elegantní a nenápadné, které se nám velmi líbilo. Je ale nutné zmínit dvě drobnosti, které je nutné si před instalací uvědomit.

overview-setting-mivuer30-tw

Zpětné zrcátko, které je součástí kamery, je poměrně veliké, takže u menších (nebo starších) vozů působí trochu divně. Další vlastností je umístění napájecího (miniUSB) konektoru – je přibližně uprostřed v horní části zrcátka, takže vám (velmi dlouhý) napájecí kabel visí uprostřed kabiny. Lze tedy doporučit spíše trvalou instalaci – typicky například napájení kamery z kabelu pro lampičku. Kvalitní provedení a nenápadnost kamery k tomuto kroku přímo vybízí. 

Kamera

Klíčovým prvkem každé kamery je kvalita jejího záznamu a zde R30 jednoznačně exceluje. Zatímco většina (lepší) konkurence nabízí rozlišení maximálně 1 920 × 1 080, R30 nabídne 2304 x 1296 (při 30 fps). 1 minuta záznamu tak má přibližně 120 MB (H.264, formát MOV) – zde bychom ale uvítali podporu karet větších kapacit. Maximálně podporovaná 32GB karta tak stačí „jen“ na 8 hodin záznamu (v plné kvalitě). Samotný kontinuální záznam je implicitně ukládaný do souborů o délce 1 minuty (lze ale nastavit až pětiminutová videa), které jsou po naplnění karty odmazávány.

Ke kvalitě záznamu nemáme žádné výtky. Obrázek si můžete udělat i z našich videí na YouTube. S natáčením během dne si poradí každá kamera, největší problémy bývají za nepříznivého počasí – především za šera nebo v noci. Pokud k tomu ještě navíc prší, bývají výsledkem nekovatelné mazanice. Jak se s těmito výzvami vypořádala R30 si můžete prohlédnout na www.youtube.com/watch?v=L5BRE3ba1WQ (šero+déšť) a na www.youtube.com/watch?v=tSSTzbYIE_Q (noc+déšť).  

Ovládání, provoz a příslušenství

Základní instalace kamery je otázkou několika sekund – v balení najdete kromě kamery i 4 gumičky (2 jsou náhradní) a dostatečně dlouhý napájecí kabel (cca 4 metry). Drobnou výtku máme k ovládání – 6 tlačítek je identických a popisky nemusí být vždy dokonale vidět. Pokud ale kameru připojíte natrvalo (jak to pravděpodobně udělá většina zájemců o tento model), pak můžete tuto připomínku ignorovat – kamera se při nastartování zapne a při vypnutí motoru vypne.

My si ale po chvilce testování na ovládání zvykli a nedělalo nám problém i za jízdy záznam spouštět či přerušovat. Při hrátkách s kamerou je ale nutné myslet na to, že se vždy na pár sekund zpětném zrcátku objeví displej se ukázkou z kamery a zrcátko tak na chvíli neplní zcela svou funkci. Je také důležité podotknout, že kamera neobsahuje GPS modul (je pro něj pouze připravený konektor) – což pro někoho může být nevýhodou.  

 mio-usb

Závěrečné hodnocení

Mio Mivue Mirror R30 je zajímavá kamera, u které lze sice narazit na nějaké drobné „mouchy“, ty ale jednoznačně přebíjí její „provedení“, která vám umožní vyhnout se diskuzím s policií a minimalizovat zájem zlodějů. Za přibližně 4 300 sice nepatří k nelevnějším (ale rozhodně i ne k nejdražším), což je i umocněno absencí GPS modulu, cena ale odpovídá kvalitě. Pokud tedy uvažujete o umístění kamery do auta „nastálo“, je podle našeho názoru R30 nejlepším řešením na trhu.  

 

Parametry

Objektiv: 130°

Obrazovka: 2,7"

Rozlišení: 2304x1296 px

G-senzor: 3 osy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme