Přejít k hlavnímu obsahu

Až pětinásobné zvýšení spotřeby elektřiny? Při používání televize se vyvarujte časté chyby – tato role jí nesvědčí

Jiří Palyza 03.12.2024
info ikonka
Zdroj: Jonas Leupe/Unsplash

Možnosti dnešních televizorů nabízejí spoustu dalších funkcí, než jen sledování televizního programu či přehrávání seriálů. V případě jedné z oblíbených funkcí moderních zařízení se ale mějte na pozoru: nepříjemným překvapením může být vysoké navýšení spotřeby elektřiny. O co jde?

Kapitoly článku

Televizor ve funkci rádia? V mnoha domácnostech běžný způsob využívání

Základními funkcemi dnešních televizorů jsou streaming obsahu a živé vysílání. Zařízení toho ale umějí mnohem více. K čemu se překvapivě také často používají, je poslech rádia. Studie Audio Trends 2024 k tomu uvádí zajímavé poznatky. Přestože se týká dat, sledovaných u našich západních sousedů, byla by škoda se o ně s vámi nepodělit. Zvyklosti českých domácností jsou jistě v mnoha případech podobné, tento případ nevyjímaje.

Zdaleka nejpoužívanějším online audio zařízením je podle výsledku provedeného šetření chytrý telefon, který k tomuto účelu pravidelně využívá 83 % uživatelů. Hned na druhém místě ale jsou chytré televizory. Čtyři z deseti uživatelů je pravidelně využívají k poslechu internetového rádia anebo zvukového streamingu služeb na vyžádání. Roli multimediálního centra v obývacím pokoji převzala chytrá televize a nahradila tak dosavadní funkci rádia nebo hi-fi systému.

Mnohonásobně vyšší spotřeba elektřiny

Ilustrace k přehrávané hudbě na TV displeji
info ikonka
Zdroj: Roland Denes/Unsplash
Hudbu na TV si můžete přehrávat mnoha různými způsoby. Při stále zapnutém displeji ale zařízení spotřebovává vysoké množství elektrické energie.

Možná vás to překvapuje. Pro využívání svého televizoru i v roli rádia ale uživatelé pravděpodobně mají dobré důvody. V obývacím pokoji už nepotřebujete žádná další audio zařízení a systémy. Zvuk mnoha moderních televizorů je na dobré úrovni, navíc si můžete pořídit externí soundbary, které jej ještě vylepší.

Co ale stojí za to si uvědomit je skutečnost, že televizor spotřebovává daleko větší množství elektrické energie než rádio. Svou významnou měrou se na tom podílí displej. U kvalitních televizorů je spotřeba v režimu SDR kolem 100 W, zatímco v režimu HDR obvykle 150 W i více. I když mohou být mezi zařízeními znatelné rozdíly, trend je jasný.

Spotřeba elektrické energie u audio systémů a rádií se samozřejmě také liší a hodně záleží na zvukovém výkonu, který si dopřáváte. Jen pro srovnání: u rádií s dostatečným výkonem pro normální poslech, tedy v rozmezí 5 až 10 W, je to úplně jinde. Pokud byste poměřili hodnotu spotřeby elektřiny u rádia a televize, pak v případě TV při zapnutém displeji počítejte ve srovnání s rádiem přibližně s pětinásobkem.

Mohlo by vás zajímat

Jak ušetřit elektřinu při poslechu rádia prostřednictvím televizoru?

Je vcelku logické a pochopitelné, že mnoho domácnosti chce počet zařízení spíš snižovat. Pokud už další moderní audio systém či rádio pořizovat nechcete, lze k celé věci přistupovat z mnoha různých směrů. Pokud například při práci z domova posloucháte hudbu jako doprovod, lze ji jednoduše pouštět z webového rádia prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu.

U mnoha televizorů se ale dá nastavit vypnutí displeje při poslechu rádia. Na některých modelech najdete volbu "Pouze zvuk", což povede k celkovému snížení spotřeby elektřiny. Vypne se obrazovka, ale zvuk se bude přehrávat i nadále. Za pozornost stojí i nastavení úspory energie.

Dále se také můžete setkat s funkcí nastavení "Vypnutí obrazu", nebo také "Mute screen". Lze ji aktivovat při poslechu rádia, ale i nastavení televizního kanálu. Můžete tak poslouchat například i talk show nebo živé sportovní přenosy.

Mohlo by vás zajímat

Někteří výrobci televizorů nebo vývojáři televizních aplikací jdou dokonce tak daleko, že v nabídce rádia mají možnost automatického vypnutí displeje. To si můžete nastavit i včetně časového intervalu, který je obvykle 10 až 30 sekund. Poté obrazovka potemní.

Jste-li i vy aktivní uživatelé poslechu audio vysílání prostřednictvím televizoru, vyplatí se takové funkce používat. Pokud je váš televizor nabízí, můžete tím dosáhnout ne nezanedbatelného snížení spotřeby elektrické energie TV.

Zdroj: Audio Trends 2024


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme